Certyfikat SSL – co warto o nim wiedzieć?

Bezpieczeństwo i poufność – to kluczowe kwestie, które musi zapewnić każdy właściciel serwisu internetowego zbierającego dane użytkowników. Może w tym pomóc certyfikat SSL. Wyjaśniamy, czym jest ta technologia i dlaczego warto ją wdrożyć.

Z roku na rok cyberzagrożenie staje się coraz większe, a metody działania przestępców są coraz bardziej wyrafinowane. Dotyczy to nie tylko zwykłych użytkowników Internetu, ale także właścicieli witryn internetowych. Im bardziej znany serwis www, tym większe prawdopodobieństwo, że stanie się przedmiotem zainteresowania cyberprzestępców. Szczególnie niebezpieczne jest wykradanie wrażliwych danych, jakie pozostawiają użytkownicy na stronie internetowej przy rejestracji, logowaniu lub dokonywaniu płatności. Bez odpowiedniego zabezpieczenia właściciel witryny nie ma szans z cyberprzestępcą, a nie zapominajmy, że musi jeszcze wypełnić ostre przepisy RODO. Obronę przed zagrożeniami warto zacząć od wdrożenia certyfikatu SSL.

Czym jest certyfikat SSL i jak go zdobyć?

Certyfikat SSL zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo danych w czasie ich przesyłania na serwer. To możliwe dzięki szyfrowaniu danych przy wykorzystaniu protokołu HTTPS i TLS. Jednak zalety SSL nie kończą się tylko na szyfrowaniu danych i na ich zabezpieczeniu. Takie rozwiązanie pilnuje także integralności danych. Wszelkie próby ich zmiany w czasie transferu są wykrywane i neutralizowane. Poza tym użytkownik nie musi się bać, że ma do czynienia z fałszywą stroną internetową, która chce wyłudzić jego dane.

Zdobycie certyfikatu SSL nie jest trudne. Oferuje go już większość dobrych dostawców usług internetowych. Niekiedy taki certyfikat jest także oferowany w pakiecie jako dodatek do niektórych planów hostingowych (np. w firmie Domeny.pl).

Typ walidacji – czym się różnią certyfikaty?

Czytając o certyfikatach SSL, należy mieć świadomość, że możemy mieć do czynienia z różnymi rozwiązaniami. Wyróżnia się trzy podstawowe typy certyfikatów SSL w zależności od poziomu walidacji, czyli weryfikacji podmiotu, któremu certyfikat jest wystawiany:

  • Klasa DV (Domain Validation) – podstawowy typ. Tutaj przesyłanie danych jest szyfrowane w domenie, która została certyfikowana. Podmiot wydający certyfikat SSL sprawdza, czy wnioskodawca występujący o wydanie certyfikatu ma rzeczywiście prawo posługiwać się daną domeną. Nie ma natomiast weryfikacji danych wnioskującego.
  • Klasa OV (Organization Validation) – zabezpieczana jest nie tylko transmisja danych, ale także pojawia się ochrona witryny przed phishingiem i podsłuchem. Weryfikowana jest domena i jej właściciel.
  • Klasa EV (Extended Validation) – najsilniejsza weryfikacja podmiotu zamawiającego certyfikat SSL. Warto podkreślić, że właśnie z tego typu korzystają instytucje finansowe.

Certyfikat SSL to zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników i ich danych. To również wypełnienie obowiązku wynikającego z RODO, które wymaga od podmiotu przetwarzającego dane ich szyfrowania. Nie można również zapominać, że Google promuje strony z certyfikatem SSL w wyszukiwarce, a strony bez takiego certyfikatu są wyświetlane w Chrome jako niezabezpieczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj