Czy można wykorzystać polskie zniżki ubezpieczając samochód w UK?

Według obecnie obowiązujących przepisów samochód należy ubezpieczyć w kraju jego rejestracji. Natomiast rejestracji należy dokonać w kraju stałego zamieszkania. Dlatego nawet jeśli weźmiemy nasze auto z Polski, przeprowadzając się na stałe do Wielkiej Brytanii, niezbędne będzie jego ponowne zarejestrowanie po przybyciu na miejsce.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Podobnie jak w Polsce, ubezpieczenie samochodu w UK jest wymagane przez prawo. Obowiązkowym wariantem jest polisa third party, która odpowiada polskiemu OC i obejmuje ewentualne szkody poniesione przez innych uczestników ruchu drogowego w wyniku kolizji. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia tego podstawowego wariantu do comprehensive, które pokrywa również szkody poniesione przez Ciebie.

Kolejną opcją, która jest warta rozważenia jest wykupienie third party, fire and theft, co zagwarantuje ochronę Twojego samochodu na wypadek pożaru lub kradzieży. Warto pamiętać o zasadniczej różnicy pomiędzy polskim OC, które jest przypisane do konkretnego pojazdu, a brytyjskim third party, które jest wystawiane na określonego użytkownika, który będzie korzystał z auta. Cena polisy może wzrastać wraz z kolejnymi osobami do niej dopisanymi, może to być jednak opłacalna inwestycja, ponieważ szkody spowodowane przez osobę nie uwzględnioną w ubezpieczeniu mogą prowadzić do konsekwencji prawnych.

Jak znaleźć najlepszą ofertę?

Ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii jest tak samo, o ile nie bardziej, kosztowną sprawą co w Polsce, dlatego wybierając odpowiednią dla siebie polisę, należy dokładnie przejrzeć różne dostępne na rynku oferty. Istnieje wiele internetowych porównywarek, których użycie pozwala na zaoszczędzenie czasu podczas przeglądania wszystkich możliwości. Można w ten sposób znaleźć satysfakcjonującą ofertę i jednocześnie ograniczyć wydatki. Sam proces ubezpieczania nie jest przesadnie trudny i można go przeprowadzić w biurze firmy ubezpieczeniowej lub samodzielnie drogą pocztową, telefonicznie czy przez internet. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie czujemy się na siłach sami zdecydować, która opcja będzie optymalna w naszym przypadku, warto skontaktować się z brokerem ubezpieczeniowym. Na rynku brytyjskim pracuje wielu polskich brokerów, którzy pomogą Ci w decyzji i rozwieją wszystkie wątpliwości. Należy jednak uważać na tzw. ghost brokerów, czyli osoby podszywające się pod prawdziwych ubezpieczycieli i oferujące fałszywe polisy.

Zniżki z Polski

Ubezpieczyciele w UK nie mają obowiązku uwzględniania przebiegu zagranicznego ubezpieczenia przy wycenie polisy, niektórzy z nich honorują jednak zniżki wypracowane w innym kraju. Dlatego istotne jest sprawdzenie tej informacji przed wyborem którejś z ofert. Jeśli posiadasz w Polsce zniżki za bezszkodową jazdę, warto przed wyjazdem zadbać o dokument potwierdzający bezwypadkowy przebieg ubezpieczenia u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, że w Wielkiej Brytanii wymagane będzie od nas przedstawienie angielskiego tłumaczenia tego zaświadczenia. Najlepiej poszukać tłumacza przysięgłego, który mógłby wykonać takie tłumaczenie, jeszcze będąc w Polsce, co znacząco obniży jego koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj