Czy trudno jest otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Uzyskanie kredytu bankowego wymaga od klienta posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz dobrej historii w BIK. Czy takie same zasady obowiązują przy kredytach konsolidacyjnych? Czy trudno je otrzymać?

Czym jest konsolidacja bankowa?

W bankach dostępne są różnego rodzaju kredyty, celowe oraz te, z których środki finansowe można spożytkować w dowolny sposób. Do pierwszej grupy zalicza się kredyty konsolidacyjne. To zobowiązania przeznaczone na spłatę innych, wcześniej zaciągniętych przez klientów kredytów oraz pożyczek, w tym tych pozabankowych. Nie wszystkie banki decydują się na połączenie ze sobą chwilówek udzielonych przez firmy działające poza sektorem bankowym i kredytów.

Kredyt konsolidacyjny ma na celu spłatę dotychczasowych zobowiązań, w zamian za co klient ma już tylko jeden dług do spłaty, najczęściej z niższą ratą miesięczną, co uzyskuje się albo dzięki korzystniejszemu oprocentowaniu i niższej prowizji za udzielenie kredytu, albo dzięki wydłużeniu okresu na zwrot środków. W tym drugim przypadku należy liczyć się niestety z powiększeniem się ogólnych kosztów związanych z pożyczeniem pieniędzy od banku.

Kredyty bankowe konsolidacyjne przyznawane są w formie gotówkowej, bez zabezpieczenia lub w formie kredytu hipotecznego, z zabezpieczeniem w formie wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Hipoteka jest niezbędnym zabezpieczeniem, jeśli klient chciałby w ramach konsolidacji spłacić kredyt mieszkaniowy.

Warunki zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kredytów bankowych, także i kredyt konsolidacyjny może być udostępniony, jeżeli klient posiada odpowiednio wysoką zdolność, rozumianą jako zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami. W przypadku konsolidacji bierze się jednak pod uwagę bieżącą sytuację kredytobiorcy, jakby ten nie miał już do spłaty wszystkich zobowiązań, jakie mają zostać uwzględnione w ramach owej konsolidacji.

Drugim warunkiem uzyskania kredytu konsolidacyjnego jest dobra historia w BIK. Tego produktu nie można utożsamiać z kredytem oddłużeniowym. Złe wpisy w BIK, świadczące o opóźnieniach w spłacie zobowiązań spowodują, że bank odmówi udzielenia kredytu konsolidacyjnego. W banku najczęściej niemożliwa jest więc konsolidacja chwilówek po terminie, jeśli ich posiadanie znajduje odzwierciedlenie w Biurze Informacji Kredytowej, co przekłada się na negatywne wpisy w historii kredytowania.

Konsolidacja chwilówek po terminie może być jednak dostępna poza sektorem bankowym. Udzielona będzie wówczas w formie pożyczki konsolidacyjnej. Można ją otrzymać nieco łatwiej niż kredyt konsolidacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj