Dokumenty zawodowego kierowcy: jakie powinien posiadać w pojeździe i w jaki sposób odbywa się ewidencja jego pracy

Zawodowy kierowca jest zobligowany do okazania odpowiednich dokumentów podczas kontroli drogowej wykonywanej przez policję, służby celne czy też przez Inspekcję Ruchu Drogowego. Określone przepisy zobowiązują kierowcę do posiadania w pojeździe dokumentów niezbędnych podczas kontroli i przedstawienia ewidencji jego pracy. Sprawdź, jakie dokładnie dokumenty powinien posiadać w swoim pojeździe zawodowy kierowca.

Podstawowe dokumenty zawodowego kierowcy

Artykuł 87 ustawy z dna 6 września 2001 r. o transporcie drogowym określa jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie zawodowy kierowca. W myśl przepisu, kierowca ciężarówki musi mieć w kabinie i na żądanie organu kontroli okazać:

  • kartę kierowcy,
  • wykresówki
  • zapisy odręczne
  • wydruki z tachografu oraz zaświadczenie, o którym mowa w art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców

Na podstawie ww. danych kontrolowana jest ewidencja czasu pracy kierowcy.

Zaświadczenie z art. 31 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców powinno zawierać następujące dane: imię i nazwisko kierowcy, okres, którego dotyczy, wskazanie przyczyny nieposiadania wykresówek, o których mowa w art. 15 ust. 7 rozporządzenia nr 3821/85/EWG, miejsce i data wystawienia i podpis pracodawcy. Dokument wystawia pracodawca i przekazuje kierowcy przed rozpoczęciem przez niego przewozu drogowego. Jeśli kontrola następuje w momencie, kiedy kierowca nie prowadzi pojazdu podczas wykonywania danego zadania przewozowego, wtedy to pracodawca przedstawia dokument odpowiednim służbom.

Kolejne niezbędne dokumenty

To nie koniec dokumentów, które kierowca powinien posiadać w pojeździe wykonującym transport. Mowa tutaj również o wypisie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypisie z licencji. Do tego dochodzą jeszcze dokumenty ściśle związane z pojazdem.

Dokumenty dotyczące pojazdu

Standardowo jak przy kontroli drogowej, każdy kierowca przedstawia ubezpieczenie OC i dowód rejestracyjny pojazdu. Oprócz tego urzędnik kontrolujący będzie wymagał wglądu do różnego rodzaju świadectw zależnych od przewożonych towarów: materiałów łatwopalnych, transport żywych zwierząt (zaświadczenie lekarza weterynarii), list przewozowy, świadectwo pochodzenia towaru, kwit wagowy, FV etc.

Jak poradzić sobie z ogromem wymaganych dokumentów i prowadzić ewidencję prawidłowo?

Wiele przedsiębiorstw zajmujących się transportem właśnie z powodu wysokich wymagań związanych z prowadzeniem dokumentacji transportowej oraz ewidencji czasu pracy wybiera usługi outsourcingowe wyspecjalizowanych firm takich jak www.ocrk.pl. Poleganie na współpracy z profesjonalnymi firmami świadczącymi usługi z zakresu branży TSL zmniejsza ryzyko popełnienia błędów na wielu etapach prowadzenia biznesu. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdź publikację – „Jakich usług potrzebują firmy z branży TLS. Dlaczego tak często zlecają je na zewnątrz?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj