Ekonomiczne projekty domów energooszczędnych – poznaj nowoczesne technologie technologie które oszczędzą na rachunkach

Własny dom to marzenie wielu ludzi, którzy chcą zamieszkać w swoich własnych czerech kątach, ale niekoniecznie słuchać przez ścianę tego, co robią sąsiedzi. Jednak utrzymanie domu kosztuje, szczególnie zimą, gdy trzeba go ogrzać. Co zrobić, by wydatki na energię były jak najniższe?

Ceny paliw wciąż rosną, co odbija się na kieszeni każdego z nas. Jest to dotkliwe tym bardziej, gdy nadchodzi zima i trzeba zapłacić dodatkowe sumy za ogrzewanie. Czasami okazuje się, że koszty eksploatacji są horrendalnie wysokie z powodu pewnych cech konstrukcji. Aby temu zapobiec, warto postawić na domy energooszczędne.

Budownictwo energooszczędne w Polsce

Największe straty energii dotyczą ciepła, które uchodzi przez wentylację, okna i drzwi, a w dalszej kolejności przez ściany zewnętrzne i dach. To zaś oznacza nie tylko wzrost kosztów, ale też zwiększony wpływ na środowisko. Konieczność jego ochrony oraz chęć zmniejszenia kosztów wytwarzania energii sprawiły, że w całej Europie powstały uregulowania prawne dotyczące budownictwa. Nie inaczej jest w naszym kraju. Co więcej, jak można przeczytać np. w artykule „Współczesny dom zbudowany z nowoczesnych materiałów, czyli jak wygląda energooszczędne budowanie w Polsce”, w 2021 r. wszystkie domy mają być energooszczędne, czyli mieć zapotrzebowanie na energię nieprzekraczającą 70 kWh/m2 rocznie.

Projekty domów energooszczędnych

Postawienie domu, z którego energia nie będzie bezsensownie uciekać, wymaga zastosowania nowoczesnych technologii. Podstawą jest wykorzystanie odpowiednich technik izolacyjnych. Ważny jest wybór wysokiej jakości styropianu. Stolarka okienno-drzwiowa powinna być szczelna. Nie wolno zapomnieć o termoizolacji dachu. Projekty domów energooszczędnych uwzględniają również techniki instalacyjne, czyli użycie rekuperatorów. Urządzenia te ogrzewają dom ciepłem uzyskanym z powietrza zużytego, usuwanego przez wentylację. Pozwala to odzyskać nawet 80% ciepła z powietrza. Uzupełnieniem są elementy takie jak rolety zewnętrzne oraz elektroniczne termostaty grzejnikowe, odpalające ogrzewanie wtedy, gdy temperatura w domu spadnie poniżej zadanej.

Przykładowe ekonomiczne projekty domów energooszczędnych można zobaczyć na stronie https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-energooszczednych. Przekonamy się tam także, że energooszczędność zaczyna się od samego projektu – można sporo zaoszczędzić, np. umieszczając okna z właściwej strony budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj