Handel hurtowy w sieci? Wybierz system B2B

Handel hurtowy może być prowadzony nie tylko stacjonarnie. Hurtownie coraz częściej wkraczają także do internetu.

Transakcje B2B, czyli business-to-business odbywające się pomiędzy dwoma partnerami biznesowymi mogą być realizowane również w sieci. To duże udogodnienie, biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie oferuje handel online. Aby realizacja transakcji była wtedy jeszcze prostsza, zamówienia B2B obsługuje się za pomocą specjalnych systemów informatycznych.

Czym dokładnie są systemy B2B dedykowane dla handlu hurtowego online? Jakie funkcjonalności mogą zaproponować swoim użytkownikom? Jak są wdrażane?

Wsparcie transakcji B2B w internecie

Transakcje odbywające się pomiędzy dwoma partnerami biznesowymi w sieci najczęściej bazują na odpowiednich sklepach internetowych, które nazywane są także hurtowniami online.

W porównaniu do zwykłych sklepów internetowych sklep B2B tego typu jest dedykowany do obsługi transakcji hurtowych, które posiadają inną specyfikę niż sprzedaż odbywająca się w formule B2C, czyli dla konsumenta.

Wsparciem w prowadzeniu handlu może być wtedy odpowiedni system B2B, który posiada pełen wachlarz funkcjonalności dedykowanych właśnie dla handlu hurtowego w sieci.

Czym są systemy B2B?

Pod pojęciem systemów B2B przeznaczonych dla sklepów internetowych znajduje się szeroka gama różnego oprogramowania, które wspiera handel internetowy business-to-business.

W tym przypadku zamówienia B2B są składane w sklepie hurtowym online, a następnie obsługiwane są przez system B2B, który usprawnia procesy sprzedażowe. System ten to najczęściej platforma B2B, która działa online, umożliwiając łatwy i szybki dostęp do najważniejszych funkcjonalności sklepu internetowego, a także integracji, co dodatkowo poszerza dostępny zakres możliwości.

Na rynku IT znajduje się wiele tego typu systemów. Jednym z nich jest OmniCommerce, który dostępny jest w dwóch wariantach – jako system B2B oraz B2C. Takie podwójne oprogramowanie pozwala wówczas na łatwiejszą obsługę zarówno klientów biznesowych, jak również indywidualnych – konsumentów.

Zatem, jakie funkcje może zaoferować zbudowany na takim systemie sklep B2B?

Dostępne funkcjonalności systemów B2B

Systemy dedykowane do obsługi handlu hurtowego w sieci włączają rozbudowany katalog funkcji oraz modułów dodatkowych, które razem budują narzędzie ułatwiające prowadzenie transakcji handlowych z klientami biznesowymi.

Obsługa sklepu odbywa się wtedy przez intuicyjne platformy online dające dostęp do wszystkich funkcjonalności.

Przykładowe funkcje systemów B2B:

  • łatwe zarządzanie handlem online
  • konfigurowanie produktów w sklepie
  • tworzenie katalogów produktowych
  • obsługa kont klienta
  • szybkie i łatwe ofertowanie B2B
  • importowanie i eksportowanie cen
  • wielowalutowość
  • kontrola nad zleceniami dla dostawców i podwykonawców
  • obsługa zleceń serwisowych
  • obsługa zwrotów produktów
  • integracja z modułami transportu i płatności
  • integracja z systemami ERP

Jak widać, system B2B może zaproponować swoim użytkownikom dostęp do pełnej gamy funkcji, aby prowadzenie handlu hurtowego w internecie było jeszcze łatwiejsze.

Jak przebiega wdrożenie systemów B2B?

Aby realizować zamówienia B2B jeszcze łatwiej, warto więc pomyśleć o wdrożeniu odpowiedniego systemu B2B, który będzie zapewniał dostęp do szerokiej gamy funkcjonalności.

Wdrożenie odbywa się wtedy na podstawie analizy przedwdrożeniowej, która pozwala na przeanalizowanie indywidualnych potrzeb danej firmy i stworzenie optymalnych rozwiązań dopasowanych do jej potrzeb. Platforma B2B jest też odpowiednio testowana przed jej uruchomieniem, co przekłada się na wyeliminowanie ryzyka pojawienia się usterek.

Naturalnie, klient decydujący się na sklep B2B bazujący na wspierającym go systemie informatycznym może liczyć też na pomoc powdrożeniową, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy.

Wobec tego wdrożenie odpowiedniego systemu B2B do handlu online jest bardzo dobrym posunięciem, które może znacznie usprawnić obsługę sprzedaży hurtowej przez internet.

1 KOMENTARZ

  1. Na pewno jest to o wiele prostsze niż sprowadzanie towaru na własną rękę. System taki moze nie wydaje sie na początku tani, potem jednak przynosi spore oszczedności. Dzieki niemu mozna zgrać bardzo dobrze kontakt hurtowni z klientem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj