Jak powstają budowle hydrotechniczne?

Coraz głośniej mówi się o powstawaniu nowych i remontowaniu starych budowli hydrologicznych. Główne obszary inwestycyjne, na których powstają takie obiekty znajdują się w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie oraz na Zachodnim Wybrzeżu, gdzie znajdziemy wiele portów morskich. Specyfika tego rodzaju prac znacząco różni się od tych wykonywanych na lądzie – stosowana jest inna technologia, różnią się materiały, a przede wszystkim obostrzenia i wymagania prawne. Sprawdzamy, jak powstają budowle hydrotechniczne.

Rodzaje budowli hydrotechnicznych

Do budowli hydrotechnicznych zaliczamy wszystkie obiekty, które służą kształtowaniu gospodarki wodnej, zasobów wodnych oraz korzystaniu z wody. Pojęcie to można rozszerzyć również o urządzenia i instalacje, które wykorzystywane są podczas samej budowy morskiej.

Sami eksperci dzielą je na dwa rodzaje budowli hydrotechnicznych.

  • śródlądowe
  • morskie

Do tego rodzaju budowli zaliczamy między innymi: jazy, zapory, śluzy wodne, elektrownie wodne oraz kanały i zbiorniki. Najważniejsze przepisy w kwestii budowli hydrotechnicznych reguluje rozporządzenie dołączone do prawa budowlanego.

Budowle narażone na działania przyrody – co wpływa na niszczenie obiektów hydrotechnicznych?

Ze względu na swoje umiejscowienie, tego rodzaju obiekty są wysoce narażone na szkodliwe działanie wód, których skutkiem może być uszkodzenie lub korozja samego budynku. Wpływ na to mają przede wszystkim uwarunkowania chemiczne oraz fizyczne, a także biologiczne oddziaływanie wody morskiej. Najbardziej narażone są na to falochrony, mosty oraz filary, których elementy zanurzone są w wodzie.

Kontakt z morską wodą powoduje niszczenie zewnętrznej warstwy budowli, a także prowadzi do korozji jej wewnętrznych elementów. Proces ten jest nieodwracalny, a jego skutkiem jest osłabienie struktury budynku, a także utrata pierwotnych właściwości projektowych. W efekcie może to prowadzić do degradacji całej konstrukcji.

Powstawanie budowli hydrologicznych

Spełnienie specyficznych wymagań, jakie stawiane są przed obiektami hydrologicznymi, zobowiązuje projektantów do skorzystania z odpowiednich materiałów i technologii budowania. Nie sprawdzą się tutaj praktyki dobrze znane z tradycyjnego budownictwa. Ich stosowanie jest utrudnione nie tylko ze względu na środowisko, ale również ze względu na wymogi prawne.

Jak wielokrotnie udowodniono, podczas budowy morskiej najlepiej sprawdzają się materiały polimerowe – cementowe, które stanowią doskonałą warstwę ochronną – takie produkty oferuje Betoniarnia Gniezno. Do jego wytworzenia stosuje się kompozyt kopolimeru, cement portlandzki, a także specjalnie wyselekcjonowane kruszywa. Taka mieszanka wykazuje szczególne zdolności ochronne, których brakuje klasycznym materiałom.

Oczywiście, wszystkie budowy czy też prace remontowe przy budowlach hydrologicznych muszą być wykonywane przez wyspecjalizowane firmy. Zdobywana przez lata wiedza pozwala im ocenić zapotrzebowanie na konkretne materiały, a także określić prawidłowe parametry i właściwości budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj