Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Każdy, kto ma na swoim koncie jakieś finansowe zobowiązania, wie, co to znaczy, kiedy trafi się do BIK… Biuro Informacji Kredytowej pokazuje wszystkie nasze długi, więc jeśli chcemy starać się o jakikolwiek kredyt, lepiej, żeby nasze nazwisko się tam nie pojawiło.

Jeśli widniejemy w BIK i nasza historia pokazuje, że jesteśmy nieterminowi i mamy długi, nie ma możliwości, żebyśmy dostali w banku decyzję o przyznaniu kredytu.

Na szczęście nawet w przypadku gdy w przeszłości podwinęła nam się noga, nie znaczy, że do końca życia będziemy w bazie dłużników. Swoją historię kredytową można, a nawet trzeba poprawić. Dane można wyczyścić samodzielnie albo zlecić profesjonalistom.

Kiedy warto zająć się czyszczeniem BIK?

Przede wszystkim, jeżeli do tej pory mieliśmy kłopoty finansowe, to w BIK jest o tym informacja. Chcąc wnioskować o mniejszy lub większy kredyt, będziemy mieć większe szanse, kiedy swoją historię wyczyścimy. Co ciekawe, warto to też zrobić, kiedy ma się pozytywną, ale dość bogatą historię, bo to z kolei może świadczyć o tym, że mamy skłonności do zaciągania zobowiązań. Natomiast przekraczane limity na kartach debetowych to wskazówka, że nasza płynność finansowa nie do końca jest taka, jak powinna.

Jeżeli raz nazwisko zostanie wpisane do BIK, to długo może w nim pozostać. Na pewno będzie tak długo, jak długo spłaca zobowiązanie, a jeśli podpisało się wcześniej zgodę, to i dłużej. Tak się dzieje w przypadku, gdy zobowiązania płaci się terminowo. Jeżeli natomiast płatności są przeterminowane o co najmniej 60 dni, a do tego dłużnik dostał upomnienie, to bez jego zgody dane są przetwarzane nawet przez 5 lat.

Jak to się odbywa?

Czyszczenie historii w BIK nie jest ani trudne, ani skomplikowane. W większości przypadków można poradzić sobie z tym samodzielnie. Jednak nie zapominajmy, że to wszystko trwa, więc nie nastawiajmy się, że za parę dni na pewno będziemy mogli dostać kredyt. Zanim wyczyścimy całkowicie swoją historię, zastanówmy się nad tym, czy nie ma w niej także pozytywnej części, która pomoże w uzyskaniu kredytu w przyszłości.

Zajmijmy się tylko tymi zobowiązaniami, które psują historię kredytową. Najpierw musimy pobrać z BIK-u raport na swój temat, gdzie będzie cała nasza historia. W tym celu wystarczy zarejestrować się na stronie BIK i wygenerować dane. Raz na pół roku możemy to zrobić bezpłatnie. Następnie musimy iść do instytucji, w której było zaciągnięte zobowiązanie. Tam też składamy prośbę o wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK. Możliwe jest to jedynie wtedy, kiedy zobowiązanie jest już uregulowane.

Następnie pozostaje czekać, aż BIK zaktualizuje raport. Problem i decyzja odmowna może się pojawić wtedy, kiedy opóźnienia w spłatach przekraczają 60 dni. Wtedy też pozostaje szukać niedociągnięć po stronie kredytodawcy lub pożyczkodawcy, a to już trudno jest zrobić samemu. Zwłaszcza że niekoniecznie wiemy, gdzie słabych punktów można szukać. W takiej sytuacji korzystniej będzie, jeśli zgłosimy się do specjalisty.

Artykuł powstał na podstawie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj