Jak wybrać system WMS – kluczowe czynniki i najczęstsze błędy

System do zarządzania gospodarką magazynową to jedno z podstawowych narzędzi niezbędnych do efektywnego zarządzania procesami w firmie produkcyjnej. Aby spełniało ono swoje funkcje, należy jednak dokładnie przyjrzeć się obecnym procesom magazynowym, potrzebom i brakom a także dostępnym na rynku rozwiązaniom. Poniżej omawiamy najistotniejsze kwestie warunkujące sukces w wyborze właściwego narzędzia.

1. Analiza potrzeb i określenie celów

Zanim zaczniesz rozmowy z dostawcami należy określić:

  • czego do systemu WMS oczekują decydenci,
  • jakie są realne potrzeby użytkowników systemu.

Tylko w ten sposób zyskasz całościowy obraz sytuacji. W zależności od specyfiki firmy kluczowym priorytetem może być zwiększenie wydajności pracowników, ograniczanie kosztów i strat magazynowych, zmniejszenie ilości zapasów, podniesienie poziomu obsługi klienta lub kombinacja kilku czynników – aby to ustalić niezbędna jest analiza obecnych procesów i poziomu ich efektywności. Trafne określenie potrzeb i oczekiwanego po wdrożeniu poziomu wskaźników pozwoli uniknąć błędów i kosztów związanych z ponownym dostosowywaniem systemu. Określenie oczekiwań użytkowników jest równie ważne. To właśnie pracownicy, mając stały kontakt i uczestnicząc w konkretnych fazach procesów, są w stanie najlepiej wskazać czego brakuje i jakie funkcjonalności systemu WMS najbardziej usprawniłyby ich codzienną pracę.

Analizując potrzeby warto uwzględnić również takie kwestie jak:

  • czytelny i przyjazny dla użytkownika interfejs,
  • dostosowanie funkcjonalności systemu WMS do realnych potrzeb – więcej nie znaczy lepiej i często nadmiar funkcjonalności przytłacza użytkownika.

2. Elastyczność i możliwość modyfikacji

W dzisiejszych czasach oczekiwania rynku i potrzeby przedsiębiorstwa zmieniają się bardzo dynamicznie. Rozwiązania, które dzisiaj są innowacyjne za 2 lata mogą nie być już wystarczające żeby wyróżnić się na tle konkurencji. System WMS powinien być na tyle elastyczny, aby można go było płynnie dostosowywać do zmian wynikających np. z rozbudowy firmy, powstawania nowych oddziałów lub rosnącej ilości procesów czy poziomu ich zaawansowania System WMS powinien być stale aktualizowany i przystosowany do wprowadzania dalszych usprawnień oraz modyfikacji.

3. Cena vs jakość

Systemy do zarządzania produkcją – w tym magazynem – nie są rozwiązaniami tanimi, ale dobre oprogramowanie WMS szybko generuje oszczędności i zyski, które pokryją tę inwestycję. Decydując się na wydatek tej skali trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, co poszczególni dostawcy oferują w ramach swoich usług m.in.:

  • czy koszt jest jasno ustalony czy w trakcie może dojść do przekroczenia budżetu,
  • czy dostawca zapewnia szkolenia i wsparcie dla użytkowników systemu (ile godzin i w jakiej formie),
  • jak wygląda oferowana analiza przedwdrożeniowa i na ile dostawca wychodzi z propozycjami optymalizacji procesów,
  • czy dostawca przedstawia sposoby konfiguracji i integracji systemu z innymi obecnymi w firmie systemami,
  • jak wygląda ewentualne dalsze wsparcie techniczne itp.

4. Wybór dostawcy

Kwestie opisane w powyższym punkcie w dużej mierze związane są z wyborem dostawcy i konkretną ofertą. Warto dodatkowo przeanalizować dostawcę – kim jest, jak długo działa na rynku, w jakich obszarach ma największe doświadczenie oraz jakie referencje zebrał od dotychczasowych klientów.

OptiMES to godny zaufania dostawca, który od kilkunastu lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla firm produkcyjnych. Wdrożeniowcy OptiMES to osoby, które nie tylko znają ten system – to fachowcy, którzy mieli wcześniej do czynienia z produkcją, dlatego doskonale rozumieją potrzeby klientów oraz są w stanie zaproponować adekwatne modyfikacje usprawniające zastane procesy. System WMS dostarczany przez OptiMES to narzędzie intuicyjne, zawierające adekwatną ilość funkcjonalności i łatwo konfigurowalne z innymi systemami. Zobacz co dokładnie możesz zyskać wdrażając system WMS z OptiMES!

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj