Jak wybrać ubezpieczenie nieruchomości dostosowane do swoich potrzeb?

Każdy właściciel domu czy mieszkania powinien pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Polisa mieszkaniowa nie obciąży znacząco Twojego portfela, za to okaże się wybawieniem, kiedy w Twojej nieruchomości na skutek nieprzewidzianych zdarzeń powstaną szkody. Takie ubezpieczenie powinno być jednak dostosowane do Twoich potrzeb. Podpowiemy Ci, jak je wybrać.

Ubezpieczenie w wariancie podstawowym czy rozszerzonym?

Musisz wiedzieć, że podstawowy wariant polisy mieszkaniowej obejmuje mury nieruchomości i niewiele ryzyk. Tymczasem wyposażenie, które jest przecież sporo warte, również narażone jest na zniszczenie. Dlatego warto zastanowić się nad wariantem rozszerzonym. W zakres ochrony w takim przypadku wchodzi nie tylko zniszczenie mienia ruchomego, ale także np. jego kradzież. To ważne, jeśli w domu masz cenne sprzęty elektroniczne, wartościową biżuterię czy dzieła sztuki. Możesz ubezpieczyć również szklaną kabinę prysznicową lub płytę grzewczą od stłuczenia.

Oceń potencjalne zagrożenia

Tak jak pożar, uderzenie pioruna czy włamanie z kradzieżą mogą się zdarzyć wszędzie, tak powódź czy lawina już nie. Od wyboru zakresu ubezpieczenia zależy wysokość składki, dlatego najpierw zastanów się, na jakie zagrożenia narażona jest Twoja nieruchomość, aby niepotrzebnie nie płacić więcej. Nie ubezpieczysz przecież domu od upadku masztu, jeśli nie ma żadnego w pobliżu, ani od lawiny, jeśli od gór dzielą Cię dziesiątki lub setki kilometrów. Weź za to pod uwagę ubezpieczenie domu i majątku od aktów wandalizmu, jeśli takie wystąpiły w Twojej okolicy, lub upadku drzewa, jeśli rośnie przy nieruchomości.

Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, rozważ włączenie w polisę mieszkaniową OC w życiu prywatnym. Uchroni Cię nie tylko przed poniesieniem kosztów w przypadku, gdy zalejesz sąsiadów, ale również wtedy, gdy np. Twoje dziecko wybije im szybę podczas grania w piłkę lub zniszczeń dokona Twój pupil.

Właściwie określ sumę ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota odszkodowania, jaką możesz uzyskać. Dlatego tak ważne jest, by rzetelnie ją określić, aby uniknąć problemów. Jeśli ustalisz za niską SU np. domu, to w przypadku kiedy ulegnie on całkowitemu zniszczeniu, wypłacone odszkodowanie nie pokryje się z jego rzeczywistą wartością i przez to poniesiesz straty.

Jeśli natomiast ustalona SU będzie za wysoka, to w razie całkowitego zniszczenia nieruchomości ubezpieczyciel i tak wypłaci Ci tylko tyle, ile rzeczywiście jest warta. Nic nie zyskasz na zawyżonej SU, a nawet stracisz, bo zapłacisz większą składkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj