Jak wyglądają etapy montażu SMD i THT na układach scalonych? Kontraktowy montaż elektroniki w praktyce

Montaż kontraktowy elektroniki jest coraz częściej i chętniej wykorzystywany przez małe i średnie firmy trudniące się produkcją sprzętu elektronicznego. Sprawdziliśmy, jakie są różnice między montażem THT i SDM, oraz kiedy warto wybrać ten drugi.

Montaż kontraktowy elektroniki – usługa specjalistyczna

Dynamiczny rozwój rynku elektronicznego i pojawienie się elektroniki w zupełnie nowych branżach (np. w budownictwie) sprawiło, że coraz więcej firm chce zajmować się produkcją tego rodzaju sprzętu. Jednak małe i średnie firmy chcąc konkurować na rynku nie tylko jakością, ale też ceną, zmuszone są szukać sposobów na obniżenie kosztów własnych produkcji. Stąd usługa montażu kontraktowego elektroniki stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Powód jest prosty. Analiza ekonomiczna pokazuje, że znacznie taniej jest zlecić takie zadanie firmie zewnętrznej niż uruchomić własną linię produkcyjną. Problematyczny jest nie tylko koszt takiej inwestycji, ale też częsta modernizacja wymuszana zmianami produkcji. Ponadto uruchomienie linii produkcyjnej wymaga zatrudnienia fachowców, co generuje dodatkowe koszty. W Polsce montaż kontraktowy elektroniki cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Montaż THT – na czym polega

Montaż THT nazywany jest również montażem przewlekanym. To najstarszy, aczkolwiek stosowany do dziś, sposób montażu poszczególnych elementów układów elektronicznych na płytkach PCB. Można go wykonywać półautomatycznie lub całkowicie ręcznie. Polega on na przewlekaniu przez otwory w płytce cienkich drucików, które następnie unieruchamia się poprzez przylutowanie do płytki. Końcówki zostają odcięte, natomiast lut łączy się ze ścieżkami, zapewniając przewodzenie prądu. Dla lepszego efektu płytki zabezpiecza się np. lateksem albo silikonem. Montaż THT kończy się kontrolą optyczną, która ma na celu wyszukanie potencjalnie nieprawidłowych obwodów na płytkach.

Montaż SDM – jak przebiega

Montaż SMD uważany jest za najbardziej zaawansowany sposób montażu komponentów elektronicznych. Wykorzystuje się go przede wszystkim przy zminiaturyzowanych układach scalonych. Taki sposób montażu umożliwia obustronne mocowanie układów do płytki PCB. Mocowanie odbywa się nie za pomocą lutu, jak w montażu THT, ale przy pomocy gorącego kleju. Ten sposób montażu jest stosunkowo drogi, wymaga bowiem pełnej automatyzacji. Przy jego dokonywaniu wymagana jest bardzo duża precyzja, której nie są w stanie zapewnić ludzka ręka i oko. W montażu SMD stosuje się tzw. środowisko ochrony ESD, którego zadaniem jest ochrona mikroukładów przed uszkodzeniem. Montaż zawsze kończy się automatyczną kontrolą jakości.

Zobacz też: Praktyczne aspekty montażu elektroniki na zlecenie (smd, smt, tht) dla małych i średnich serii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj