Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

W każdej firmie kluczowe jest zachowanie płynności finansowej, aby można było mówić o jej dobrym prosperowaniu i rozwijaniu się. Nie zawsze można jednak liczyć na duży kapitał, trzeba też być przygotowanym na pojawienie się różnych problemów finansowych. Niektóre da się rozwiązać samodzielnie, ale nie zawsze budżet firmowy na to pozwala. Nie brakuje też kosztownych inwestycji, co wymaga posiadania dodatkowych środków. Małe i nowo powstałe firmy często borykają się z ograniczonym budżetem, co stawia je już na samym starcie w niekorzystnej sytuacji. Przy braku oszczędności i potrzebie uzyskania zastrzyku gotówki warto pomyśleć nad wzięciem kredytu. Instytucje bankowe mają wiele ofert skierowanych dla klientów biznesowych. Obecnie przedsiębiorcy mogą wręcz przebierać w rodzajach kredytów firmowych, dzięki czemu mogą dobrać dla siebie najkorzystniejszy wariant.

Jakie mamy do wyboru kredyty firmowe?

Jeśli firma potrzebuje dodatkowych środków finansowych, może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu. Do wyboru jest wiele rodzajów, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy, działa na nieco innych zasadach i warunkach. Do najpopularniejszych kredytów zalicza się:

  • Obrotowy,
  • Inwestycyjny,
  • Gotówkowy,
  • Samochodowy,
  • Pomostowy,
  • Hipoteczny,
  • Technologiczny,
  • Konsolidacyjny,
  • Na start,
  • W rachunku bieżącym.

Zapoznaj się z ofertą kredytów firmowych w Nest Bank.

Na jaki rodzaj kredytu się zdecydować?

Popularnym rodzajem kredytu wybieranym przez przedsiębiorców jest kredyt obrotowy, zaciągany przede wszystkim w celu zachowania płynności finansowej. Uzyskane środki mogą zostać wykorzystane przykładowo na spłatę bieżących zobowiązań w postaci innego kredytu lub pożyczki. Można też sfinansować nimi zakup towarów i surowców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wolne środki mogą posłużyć także do wypłacenia pracownikom ich wynagrodzenia.

Kolejną opcją są kredyty inwestycyjne, które najczęściej zaciągane są w celu sfinansowania zakupu nieruchomości, pojazdów, maszyn czy nawet papierów wartościowych. Zaletą kredytu inwestycyjnego jest możliwość pożyczenia bardzo wysokich kwot, gdzie górny ich próg często jest praktycznie nieograniczony. Oczywiście tego typu pomoc finansowa nie jest dla każdego, trzeba spełnić określone warunki. Na decyzję banku duży wpływ ma kondycja finansowa firmy i rentowność inwestycji. Bardzo często wymagane jest od przedsiębiorcy wpłacenie wkładu własnego, do nawet 30% wartości inwestycji oraz dodatkowe zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Na szczęście kredyt inwestycyjny może zostać rozłożony na wiele lat, przez co łatwiej go spłacić nawet przy większej kwocie.

Na zakup nieruchomości lub zakup działki budowlanej przedsiębiorca może zaciągnąć kredyt hipoteczny. To samo dotyczy lokalu, który ma być wynajmowany. Zaletą tego rodzaju kredytu jest to, że nawet przy nieterminowej jego spłacie można liczyć na odzyskanie większej lub mniejszej części pożyczonych środków. Ponadto ryzyko finansowe jest niewielkie, firmy mogą też uzyskać korzystne warunki kredytowania. Jeśli przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowych środków na wdrożenie nowych technologii, może zaciągnąć kredyt technologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj