Kierunek stosunki międzynarodowe – klucz do kariery w Polsce i za granicą

Kierunek stosunki międzynarodowe - klucz do kariery w Polsce i za granicą

Świat i dyplomacja w XXI wieku bardzo się rozwinęły. Obecnie poświęcenie się tak zawiłej i delikatnej materii, jaką jest polityka międzynarodowa, wymaga rzetelnego przygotowania merytorycznego na najwyższym poziomie. A przecież szeroko pojęta polityka stała się na tyle popularna i dominująca w życiu wielu osób, że zajmuje ona główną część w paśmie wiadomości czy podczas rozmów towarzyskich. Kierunek stosunki międzynarodowe pozwoli zrozumieć problemy, z którymi mierzą się rządy państw i instytucje o zasięgu międzynarodowym. To również szansa, by zdobyć zatrudnienie w firmach i organizacjach związanych z szeroko pojętą komunikacją międzyludzką. Jakie jeszcze korzyści płyną z ukończenia tego kierunku?

Zrozumieć świat lepiej

Aby uczestniczyć w rozmowach politycznych, często należy znać w stopniu bardzo dobrym historię, kulturę danego państwa, sytuację ekonomiczną oraz język obcy. Nierzadko też przydaje się wiedza z zakresu PR i marketingu bądź dyrektyw i przepisów unijnych. Warto zatem przed wyborem uczelni sprawdzić program kierunku i dowiedzieć się, jakie zawiera przedmioty. Studia te powinny nauczyć nas nie tylko zagadnień związanych z polityką i ekonomią, ale także technik komunikacyjnych i argumentowania. Są one niezwykle ważne podczas merytorycznych dyskusji oraz debat. Przykładowo Grupa Uczelni Vistula ma bardzo szeroki zakres wykładów oraz ćwiczeń odpowiadających wymienionym wyżej przedmiotom (program studiów można sprawdzić na www.vistula.edu.pl).

Stosunki międzynarodowe wykładane są tam przed doświadczoną kadrę, w której skład wchodzą osoby biorące aktywny udział w życiu kraju lub pełniące funkcje w organizacjach takich jak NATO. Możliwość nauki od najlepszych profesorów i obcowania z nimi od pierwszych lat studiów, z pewnością pozytywnie wpłynie na późniejszy kierunek postrzegania świata oraz wzbogaci nasze umiejętności interpersonalne. To ważne, by w przyszłości prawidłowo formułować argumenty. Słuchanie przemówień ludzi obytych ze sceną, mediami i wystąpieniami pozwoli zaobserwować pożądane wzorce.

Droga do międzynarodowego sukcesu

Studiowanie stosunków międzynarodowych może otworzyć drzwi do kariery politycznej w Polsce lub za granicą. Ci, którzy wolą skupić się na aspektach biznesowych i ekonomicznych, mogą liczyć na zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach. Mistrzów retoryki i negocjacji chętnie przyjmą służby dyplomatyczne. Również takie organizacje jak ONZ, Unia Europejska, ASEAN czy Bank Światowy będą zainteresowane kandydaturą absolwenta tego kierunku. Nierzadko też o etat można się starać w instytucjach analitycznych czy związanych z bezpieczeństwem narodowym. Dla interesujących się powstawaniem i funkcjonowaniem cywilizacji bądź zderzeniem kultur, idealny będzie zawód dziennikarza lub analityka.

Stosunki międzynarodowe umożliwią w przyszłości pracę z ludźmi, zajmowanie wysokich stanowisk w korporacjach czy urzędach oraz realny wpływ na sytuację polityczną lub ekonomiczną kraju. To również bardzo rozwijający kierunek, który pozwala szerzej spojrzeć na świat i doskonalić techniki komunikacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj