Końcówki Philips – rodzaje i zastosowanie

Na rynku istnieje mnóstwo różnorodnych bitów do wkrętarek, które różnią się między sobą kształtem, materiałem oraz zastosowaniem. Wśród najpopularniejszych bitów możemy wymienić m.in.: końcówki Philips, które oferowane są w różnych wariantach i wymiarach.

Najpopularniejsze rodzaje bitów Philips

Poniżej omawiane bity Philips sprawdzą się zarówno do pracy z manualnymi rękojeściami wkrętakowymi, jak i z wkrętarkami i wiertarkami.

Końcówki Philips – szeroka oferta bitów

Końcówki Philips dedykowane są do gniazd krzyżakowych. Stosuje się je przede wszystkim do wkręcania i wykręcania elementów mocujących w materiałach miękkich – m.in. w drewnie. Bity te wykonywane są w kilku wersjach materiałowych. Najczęściej końcówki Philips produkowane są ze stali chromowo-wanadowej lub narzędziowej. Niektóre bity pokryte są dodatkowo tytanową powłoką lub nasypem diamentowym.

Powłoka tytanowa zwiększa żywotność bitu oraz poprawia jego parametry techniczne, umożliwiając sprawne i wydajne odkręcanie nawet najbardziej zapieczonych śrub. Z kolei diamentowy nasyp dodatkowo wgryza się w śrubę, umożliwiając zmniejszenie siły docisku niezbędnej podczas wkręcania lub odkręcania śrub. Tym samym bity Philips z diamentowym nasypem eliminują ryzyko poślizgu bitu podczas pracy oraz wyrobienia zarówno bitu, jak i wkrętu.

Bity typu Standard pracują z zewnętrznymi, standardowo osadzonymi śrubami, podczas gdy bity serii Professional mają większe długości (do 150 mm), dzięki czemu mogą sięgnąć do głębiej osadzonych śrub. Odrębną serię końcówek Philips stanowią bity SofFinish Electric. Ich powłoka jest hartowana oraz pokryta chemiczną izolacją, dzięki czemu nie przewodzą one ładunków elektrostatycznych i nadają się do prac z elektroniką. Bity ShockWave zostały z kolei zaprojektowane do pracy z wkrętarkami, wiertarkami i wiertarko-wkrętarkami.

Rodzaje bitów Philips – PH i PR

Bity Philips można podzielić ze względu na rodzaj końcówki, rozmiar grotu i długość całkowitą. Na podstawie rodzaju grotu bitów Philips można skategoryzować je na trzy podkategorie. Wśród nich zdecydowanie najpopularniejszą grupę produktową stanowią końcówki do gniazd krzyżowych PH.

Bity z zagłębieniem montażowym Philips PH są zbieżne u dołu. Zapewnia to lepsze połączenie od bitów prostych, ponieważ końcówki PH są w stanie skuteczniej rozkładać siłę przeznaczoną do przykręcania i odkręcania śrub, a bit zachowuje pełniejszy kontakt z wkrętem. Bity te pasują do wszystkich końcówek śrubokrętów krzyżakowych i nasadek. Wgłębienia Philips PH znajdziemy we wszystkich wkrętach do metalu, płyt kartonowo-gipsowych i do drewna.

Odmianę końcówek PH stanowią udarowe bity PH. Wyposażone są one w strefę skrętną i nasyp diamentowy na końcu grotu, co prowadzi do kilkukrotnego zwiększenia wytrzymałości i żywotności bitów względem ich standardowej odmiany.

Końcówki Philips oznaczone symbolem PR to specjalny rodzaj bitów przeznaczonych do śrub krzyżowych z gniazdem PH2. Końcówki te posiadają mocowanie sześciokątne 1/4” i różnią się od końcówek PH wielkością i głębokością profilu. Końcówki PR (ang. Philips Reduced) mają mniejszy korpus, dzięki czemu bit łatwiej wpasowuje się do profili śrub płyt kartonowo-gipsowych, ograniczając ślizganie się w gnieździe śruby.

Rozmiar grotu końcówek Philips – od PH00 po PH4

Końcówki Philips występują w 6 wymiarach, które różnią się od siebie względem średnicy i długości bitu. Najmniejsze bity PH00 mierzą 50-89 mm długości i przeznaczone są do azjatyckich wkrętów z wgłębieniem krzyżowym. Bity PH0 również przeznaczone są do azjatyckich wkrętów z wgłębieniem krzyżowym, natomiast według JCIS określane są jako rozmiar 0. Zdecydowanie najpopularniejszymi w Europie bitami Philips są końcówki PH1 oraz PH2 dostępne w wymiarach od 25 do 152 mm. Bity PH1 mają wymiar 2,5-3 mm, natomiast bity PH2 3,5-5 mm. Spośród większych powszechnie stosowanych bitów Philips należy wymienić bity PH3 (6 mm) i PH4 (8 mm) przeznaczone do odkręcania dużych wkrętów z gniazdem krzyżakowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj