Kredyt dla firm – jak otrzymać pozytywną decyzję kredytową?

W obecnych czasach rola kredytowania firm jest bardzo znacząca. Jak wybrać dobrze kredyt dla firm? Co zrobić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową? Gdzie szukać finansowego wsparcia? Podpowiadamy!

Kredyt dla firm a prawo bankowe

Regulacje dotyczące kredytowania firm zawarte są w ustawie Prawo bankowe. Ustawa zawiera wszelkie ważne informacje dotyczące kredytów, ich rodzajów oraz wymogów, na podstawie których jest udzielana decyzja o przyznaniu kredytu.

„Osoby prowadzące jednoosobową działalność, które stosują uproszczoną księgowość mają możliwość skorzystania z kredytu obrotowego w rachunku bieżącym lub kredytowym. Z kolei, jeśli firma planuje rozwój i ma potrzebę zakupić na ten cel auto czy jakiś sprzęt, może śmiało skorzystać z kredytu inwestycyjnego. Natomiast niezależnie od rynkowego stażu, przedsiębiorca może sięgnąć po kredyt dla firm, który udzielany jest już od pierwszego dnia działalności. Taki zastrzyk gotówki można przeznaczyć na dowolny, związany z prowadzeniem biznesu cel” – mówi analityk finansowy z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Jakie dokumenty są wymagane w banku przy kredycie dla firm?

Jeśli interesuje nas kredyt dla firm, bank poprosi nas o takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty,
  • dokumenty założycielskie (dokument z CEIDG, umowy spółki cywilnej + ewentualne aneksy),
  • deklaracja PIT 36/36L za ostatni okres wraz z potwierdzeniem jej złożenia,
  • potwierdzenie opłacenia podatku,
  • zaświadczenie o braku zaległości podatkowych,
  • podsumowanie książki przychodów i rozchodów,
  • prognozy finansowe,
  • wniosek.

Po złożeniu tych dokumentów zostanie wydana decyzja pozytywna lub negatywna odnośnie do udzielenia kredytu. W sytuacji, w której zależy nam na ograniczeniu formalności, możemy udać się do firmy pozabankowej.

Kiedy mamy szanse na kredyt?

Aby decyzja kredytowa była pozytywna, musimy być wiarygodną firmą. Ważne jest tu posiadanie zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej. Musimy mieć też możliwość zabezpieczenia czymś kredytu, bez względu na to czy będą to zabezpieczenia rzeczowe, czy osobowe.

Łatwiej wziąć kredyt w banku, w którym mamy rachunek, korzystaliśmy z innych usług czy też braliśmy już kredyt. Należy pamiętać, że aby kredyt był przyznany, to np. w sytuacji spółek, potrzebna jest zgoda na kredyt wszystkich wspólników.

Banki chętniej udzielają kredytów firmom, które już istnieją jakiś czas na rynku. Ponadto, banki oceniając sytuację klienta, zwracają uwagę przede wszystkim na przychody firmy. Tym samym nowe firmy lub takie, które dopiero rozpoczynają działalność, mają niewielkie szanse na finansowe wsparcie. Dotyczy to również tych branż, w których osiągane dochody mają sezonowy charakter. Alternatywą dla oferty bankowej jest w tym przypadku kredyt dla nowych firm lub kredyt dla firm na start – mówi ekspert z aasa dla biznesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj