Kredyt na nowy samochód – co powinieneś wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Twój wysłużony pojazd coraz częściej się psuje? Marzysz o nowym, większym aucie? Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować zakupu gotówką, skorzystaj z alternatywy i sięgnij po tani kredyt samochodowy. Co powinieneś wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem? Sprawdźmy.

W zależności od marki, modelu i wyposażenia ceny nowych samochodów osobowych wynoszą od kilkudziesięciu tysięcy złotych w górę. Jak nietrudno zgadnąć, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na to, aby sfinansować taki wydatek gotówką. Brak oszczędności nie oznacza jednak, że musisz rezygnować z marzeń o nowych czterech kółkach. Alternatywą dla transakcji gotówkowej jest sięgnięcie po niedrogi kredyt samochodowy.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko auto osobowe, ale także samochód dostawczy, quad czy motorower. To, ile pieniędzy pożyczy Ci bank, zależy więc od Twojej zdolności kredytowej i wartości samego pojazdu. W zależności od swoich potrzeb, możliwości finansowych i wybranej oferty bankowej będziesz mógł spłacać kredyt przez okres kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu miesięcy:

  • w tradycyjnych miesięcznych ratach, równych lub malejących,
  • w ratach balonowych, płatnych np. raz w roku,
  • w formule mieszanej z ratami miesięcznymi z ostatnią ratą balonową.

Auto nowe lub używane

Przedmiotem umowy może być auto używane lub nowe. Jeśli zechcesz skredytować auto z drugiej ręki, koniecznie sprawdź, jak na kwestię jego wieku zapatruje się bank. Większość kredytodawców określa bowiem maksymalny wiek pojazdu będącego przedmiotem umowy kredytowej. Przyczyna tego stanu rzeczy jest banalnie prosta. Jeśli kredytobiorca nie będzie regulował rat w terminie, bank będzie miał prawo przejąć i spieniężyć pojazd. Jeśli ten będzie stosunkowo nowy i w dobrym stanie technicznym, kredytodawca nie będzie miał problemów z uzyskaniem satysfakcjonującej kwoty, która pozwoli pokryć kwotę niespłaconych zobowiązań. W przypadku starych, wyeksploatowanych aut osiągnięcie z transakcji określonej, wystarczającej do spłaty kwoty może być wyjątkowo trudne, a często wręcz niemożliwe.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na nowy samochód, limit wieku auta przestaje być istotny. W takich okolicznościach warto jednak przed zawarciem umowy zwrócić uwagę na kilka innych kluczowych kwestii. O jakich kwestiach mowa?

Nowe auto na kredyt? 5 kwestii, o których musisz wiedzieć przed zawarciem umowy z bankiem

Dobry kredyt na nowy samochód powinien być nie tylko niedrogi, ale także wygodny i łatwy w obsłudze. Zanim zawrzesz umowę z bankiem, koniecznie zweryfikuj:

    • ile zapłacisz za pożyczone pieniądze. Precyzyjny obraz kosztów okołokredytowych nakreśli jednak nie wartość odsetek, ale wskaźnik RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu. RRSO zawiera w sobie nie tylko odsetki, ale także wszystkie dodatkowe opłaty: prowizję, ewentualne ubezpieczenie czy koszt ustanowienia zabezpieczeń;
    • czy będziesz mógł spłacać kredyt tak, jak Ci wygodnie, np. w trybie balonowym z jedną ratą rocznie;
    • ile zapłacisz za ubezpieczenie auta. Auto będące przedmiotem umowy kredytowej musi być kompleksowo ubezpieczone. Analizując oferty poszczególnych banków, koniecznie sprawdź, ile zapłacisz za pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych;
    • jakie zabezpieczenia będziesz musiał ustanowić. Przed zawarciem umowy kredytu samochodowego niezbędne jest ustanowienie zabezpieczeń spłaty. W zależności od banku może być to np. przewłaszczenie częściowe i depozyt karty pojazdu, cesja praw z polisy AC pojazdu samochodowego czy poręczenie cywilne. Taka procedura pozwala zminimalizować ryzyko banku, a co za tym idzie – obniżyć koszty kredytu;
    • czy możesz dopełnić formalności przez internet. Zwłaszcza dziś, w czasach pandemii możliwość wnioskowania o kredyt bez wizyty w banku jest niezwykle ważna. Aby ochronić zdrowie swoje i swoich najbliższych, upewnij się, że większość formalności będziesz mógł wykonać przez internet lub telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj