Książeczka sanepidowska – jak wyrobić książeczkę w Sanepidzie?

Książeczka sanepidowska - jak wyrobić książeczkę w Sanepidzie?

Starając się o zatrudnienie w sektorze gastronomii, handlu, związanego z żywnością, w pracy z dziećmi oraz w służbie medycznej, niezbędne będzie posiadanie aktualnych badań, potwierdzających brak przeciwskazań do pracy na danym stanowisku. Poza podstawowymi badaniami, które wykonuje każdy pracownik, wysyłany na badania okresowe oraz wywiadem lekarskim przed rozpoczęciem pracy, w wyżej wymienionych dziedzinach gospodarki będzie potrzeba dodatkowego wykonania badań sanepidowskich.

Książeczka sanepidowska – jak wyrobić?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na terminy, związane z wyrobieniem książeczki. Aby podjąć zatrudnienie, należy uwzględnić okres co najmniej tygodnia, z reguły jest to czas dziesięciu dni roboczych, który upłynie pomiędzy pierwszą wizytą w punkcie przyjmowania materiału do badań, a odbiorem wyników. Sanepid to nie tylko stacja sanitarno – epidemiologiczna, ale punkt poboru materiału do badań. Warto sprawdzić, czy te dwie jednostki znajdują się w tym samym miejscu.

W sanepidzie należy pobrać wniosek oraz pojemnik do pobrania materiału oraz polecenie wpłaty za wykonanie badań. Po opłaceniu należności, przez trzy kolejne dni, należy przynosić do punktu przyjmowania materiału, próbkę kału w specjalnym pojemniku. Po oddaniu próbki, otrzymuje się kolejny pojemnik. Kiedy wszystkie próbki zostały dostarczone (warto pamiętać o wyznaczonych przez Stację godzinach, poza nimi pracownik może nie przyjąć próbki), należy zaczekać wyznaczone kilka dni na odbiór wyników badań. Po wyniki najlepiej zgłosić się osobiście, z dowodem wpłaty za badania.

Książeczka sanepidowska – badania i co dalej?

Badania to jednak nie wszystko, aby stać się posiadaczem książeczki sanepidowskiej. Kolejnym krokiem, po otrzymaniu pozytywnych wyników badań, gdy mamy pewność, że nie jesteśmy nosicielami groźnych pasożytów, można zakupić dokument – książeczkę. Jednak dane z badań i sam blankiet nie wystarczą. Należy zgłosić się do lekarza, który wypełni książeczkę w odpowiednich rubrykach oraz poświadczy zgodność z prawdą swoim podpisem i pieczątką. Nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się możliwością podjęcia zatrudnienia w kontakcie z żywnością.

Procedura uzyskania elementów, koniecznych do bycia właścicielem książeczki samepidowskiej, jest czasochłonna, dosyć kosztowna, jednak efekt sprawia ogromna satysfakcję z możliwości zatrudnienia, a możliwości są bardzo szerokie. Dzięki książeczce, można podjąć legalne zatrudnienie w największych sieciach marketów i dyskontów spożywczych, jak również w sezonowych pracach przy zbiorach lub punktach gastronomicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj