Na czym polega mobilność współdzielona i z jakich usług można korzystać

Mobilność współdzielona – termin ten odnosi się do sposobu przemieszczania się z użyciem środków transportu, z których korzysta wielu użytkowników. Mogą to być samochody, rowery, hulajnogi wynajmowane na minuty, godziny itd.

Carsharing to określenie systemu wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Pierwszym historycznie potwierdzonym przypadkiem carsharingu było wspólne użytkowanie samochodów spółdzielni mieszkaniowej w Zurychu w 1948 roku. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych próby z systemami mobilności współdzielonej, pod różnymi nazwami i w różnych konfiguracjach przeprowadzono we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii.

Dopiero jednak rozwój technologii komputerowych i sieci internetowej pozwolił na sformułowanie nowego podejścia do carsharingu. Przełom w rozwoju nastąpił w 2010 roku, kiedy opracowano model komunikacji w sieci komputerowej P2P (Peer-to-peer) zapewniający wszystkim hostom równe uprawnienia. Nastąpił wysyp firm świadczących ten typ usług.

Jakie korzyści daje mobilność współdzielona?

Mobilność współdzielona, mimo oporu dojrzałej części społeczeństwa, dla której posiadanie samochodu nadal jest wyznacznikiem zamożności i prestiżu, przebojowo rozwija się w dużych aglomeracjach miejskich. Lawinowo wzrasta ilość firm zajmujących się usługami związanymi z wynajmem krótkotrwałym. Szczególnie młode mobilne pokolenie dostrzega korzyści, jakie wnosi ten rodzaj działalności. Korzyści to: jeden samochód współdzielony zastępuje kilkanaście aut prywatnych, mieszkańcy miast mają motywację do sprzedaży samochodów, znacznie rozluźniają się parkingi w centrach miast, znacząco spada zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza gdy firmy carshingowe wykorzystują samochody elektryczne.

Więcej artykułów na temat mobilności współdzielonej znajdziesz na: https://osharenews.pl/category/mobilnosc-wspoldzielona/

Pewne jest, że rozwój idei mobilności współdzielonej, we wszystkich jej postaciach, w końcowym efekcie powoduje spadek ilości samochodów, spadek emisji szkodliwych dla zdrowia spalin i znaczny spadek natężenia ruchu w centrach miast. Rezygnacja z zakupu własnego samochodu pozwala zaoszczędzić na dużej inwestycji, jaką jest zakup nowego samochodu, którego wartość po 3 latach eksploatacji wynosi około 50%. Wynajmując pojazd płacimy tylko za rzeczywisty czas jego użytkowania. Jednorazowe opłaty nie pustoszą kieszeni. Badania wykazują, że 96% samochodów prywatnych stoi przez większość dnia. Ekologia i znaczący jednorazowy wydatek na zakup samochodu to dwa główne argumenty za skorzystaniem z oferty mobilności współdzielonej.

Z jakich usług można korzystać

Dzięki powszechnej, szeroko rozumianej, cyfryzacji powstały firmy jak OSHARE rozwijające idee ekonomii współdzielenia. Na portalach spotykają się ludzie wykorzystujący wynajem dla potrzeb indywidualnych i biznesowych. W zakresie środków transportu popularny jest wynajem nie tylko samochodów z różnych segmentów rynku.

Pojawiają się ciekawe oferty wynajmu niezastąpionych w ruchu miejskim skuterów. Tradycyjna już jest oferta wynajmu rowerów na minuty pozwala na szybkie dotarcie do celu z pominięciem korków. Ostatnio na ulicach dużych miast zagościły hulajnogi elektryczne. Branża mobilności współdzielonej wykazuje dużą dynamikę wzrostu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj