Najlepsze pomysły na oszczędzanie pieniędzy

Niedawne badania pokazują wyraźnie, że ponad połowa Polaków posiada oszczędności. Kto znajduje się w tym gronie? To głównie osoby młode, ludzie na studiach oraz uczniowie. Kto jest przeważnie zainteresowany tym, by generować finansową nadwyżkę? Są to głównie ludzie na wysokich stanowiskach, osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych ośrodków miejskich. Co trzecia z osób deklarujących oszczędzanie przyznaje też, że suma oszczędności wystarczałaby na przeżycie dwóch miesięcy bez zatrudnienia. Co czwarty Polak z kolei uważa, że ma na tyle oszczędności, by przetrwać bez pracy nawet pół roku. Oszczędzanie przypomina zmianę naszych nawyków związanym z żywieniem, po prostu najtrudniej jest zacząć. Zobacz więc, jak zacząć oszczędzać i jak zamienić to w dobry nawyk.

Jak to jest z tym oszczędzaniem?

Przede wszystkim musisz nauczyć się sztuki zarządzania budżetem i szukania oszczędności tam, gdzie ich na pierwszy rzut oka brak. W tym celu przyda się porządna i gruntowna analiza Twoich finansów. Dzięki temu będziesz w stanie wygospodarować kwotę, którą następnie dołożysz do swojego funduszu oszczędnościowego. Możesz pokusić się również o wyrobienie sobie karty kredytowej cashback, która pozwoli Ci na bezpieczne wypłacanie małych sum podczas zakupów w sklepie. Lokata bankowa lub konto oszczędnościowe pozwoli ci na wygenerowanie zysku extra. Konta oszczędnościowe doskonale sprawdzają się w przypadku osób zaczynających przygodę z oszczędzaniem, ponieważ są doskonałą motywacją do odkładania środków finansowych.

Gdzie oszczędzać swoje pieniądze?

Oprócz tradycyjnego oszczędzania na wymarzony i realny cel, powinno się również gromadzić pieniądze na różne wydatki, których nie sposób przewidzieć, takie jak np. utrata płynności finansowej związana z brakiem zatrudnienia. Tych środków nie powinniśmy ruszać, chyba że naprawdę ich będziemy potrzebować i trzeba ich będzie użyć. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku pieniędzy na przyszłe potrzeby: to są po prostu środki, które będą wykorzystane dopiero w czasie emerytury. Co istotne – takie środki nie mogą jedynie bezczynnie leżakować i powinny przynosić jakikolwiek zysk. Dobrym pomysłem w tym przypadku są inwestycje związane z lokatami bankowymi, polisami ubezpieczeniowymi oraz funduszami inwestycyjnymi.

Dla tych, którzy nie boją się ryzyka

Coraz więcej Polaków decyduje się na oszczędzanie pod postacią funduszy inwestycyjnych. Jaka tu obowiązuje zasada? To bardzo proste. Im bardziej ryzykujesz, tym więcej możesz zyskać. Inwestycja nie jest jednak pewna, zarobek nie jest kwestią oczywistą i należy się liczyć z ryzykiem częściowej, a czasem nawet całkowitej straty wniesionego kapitału. Tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem w fundusze zaleca się zakładanie całego portfela inwestycyjnego. Co to oznacza w praktyce? Dzięki takiej decyzji ryzyko podlega zmniejszeniu, jeśli nabędzie się jednostki inwestycyjne należące do różnych funduszy. Ważne, że te jednostki należą do tanich instrumentów, i można je nabyć za naprawdę niską kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj