Nowy Jednolity Plik Kontrolny

Już na przyszły rok zapowiedziano znaczące zmiany w budowie i zakresie działania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Ministerstwo sygnalizuje, że są to kolejne kroki w celu usprawnienia administracji podatkowej i uszczelnienia systemu ściągania należności od podatników. Z drugiej zaś strony, nowe rozwiązania mają ułatwić pracę przedsiębiorców i zwolnić ich z niektórych obowiązków deklaracyjnych. Co czeka nas w 2020 roku? I co zmieni się w JPK?

Nowe rozwiązania na stare problemy

Jednym z największych zarzutów do JPK, który podnosili podatnicy po wprowadzeniu reformy w 2016 roku było to, że plik nakładał nowe obowiązki deklaracyjne na podatników, jednocześnie nie likwidując starych. Chodziło przede wszystkim o deklaracje VATowskie, które od wprowadzenia JPK podatnicy przygotowywali w pewnym sensie podwójnie – po pierwsze w pliku JPK_VAT, po drugie w tradycyjnej formie VAT-7 lub VAT-7K, które obowiązywały uprzednio. Reforma wydawała się więc dość jednostronnie działająca – kosztem pracy podatników, organy otrzymywały informacje w ustrukturyzowanej wersji elektronicznej. Teraz ustawodawca zaplanował nowelizację przepisów – nowa budowa (struktura) JPK ma zapewnić zastąpienie obecnego JPK_VAT. Nowy Jednolity Plik Kontrolny najprawdopodobniej będzie nazywać się JPK_VDEK (na razie nazwa robocza), który ma zastąpić znane deklaracje VATowskie.

Terminarz zmian i podziały podatników

Formalna praca nad projektem zmian rozpoczęła się już w 2018 roku, a pierwotnie zmiany w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego miały ruszyć już w lipcu 2019 roku. Po analizach jednak stwierdzono, że jest to technicznie nie możliwe, a tak szybkie wprowadzenie JPK_VDEK mogłoby powodować problemy nie tylko po stronie administracji, ale przede wszystkim był by to termin zbyt krótki dla przedsiębiorców. Ustawodawca ponownie postanowił podzielić terminy wprowadzenia zmian na dwa czasookresy. Pierwszy z nich rozpoczyna się już 1 stycznia 2020 roku – od tej daty z nowego JPK zaczną korzystać tak zwane duże przedsiębiorstwa. Innymi słowy – firmy zatrudniające średniorocznie ponad 250 osób oraz osiągające obroty powyżej równowartości 50 milionów euro lub sumy aktywów bilansu powyżej 43 milionów euro. Kolejna grupa podatników, czyli: średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa dołączą do stosowania nowego JPK od już od lipca 2020.

Uzasadnienie zmian i praktyczne aspekty planu

Ponownie ustawodawca podział uzasadnił potencjalnie łatwiejszym przygotowaniem się do zmian przez duże przedsiębiorstwa, zatrudniające specjalistów i posiadające odpowiednio duże działy finansowo – księgowe. Praktyka wprowadzenia poprzednich reform pokazała, że w pierwszym okresie podatnicy zakwalifikowani jako duży przedsiębiorca zgłaszali wiele pytań oraz uwag, które pozwalały na wprowadzenie usprawnień i wyjaśnień – z których to później korzystały inne firmy (średnie, małe i mikro).

Ustawodawca przewidział jednak pewny wybór dla średnich, mikro i małych przedsiębiorców. Jeżeli, będą chcieli skorzystać z nowelizacji wcześniej (żeby na przykład nie składać już tradycyjnych deklaracji VATowskich) mogą rozpocząć pracę na nowym JPK_VAT wcześniej (czyli już od 1 stycznia 2020 roku). Należy jednak pamiętać, że po dokonaniu takiego wyboru, nie można go już wycofać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj