Od czego zależy kwota kredytu konsolidacyjnego?

Nie radzisz sobie ze spłatą zaciągniętych kredytów? Utraciłeś zdolność finansową albo chcesz rozpocząć współpracę tylko z jednym bankiem i regulować jedną ratę w jednym, wyznaczonym terminie?

Doskonałym rozwiązaniem będzie dla Ciebie kredyt konsolidacyjny? Dowiedz się na temat tego produktu banku więcej i ciesz się komfortem spłaty kredytu na nowych, lepszych zasadach.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest wyjątkowym produktem bankowym, bo jego istotą nie jest osiąganie dodatkowych środków od banku. Chodzi raczej o lepszy komfort zarządzania własnymi finansami oraz utrzymanie płynności finansowej. Sama konsolidacja to nic innego, jak połączenie co najmniej dwóch kredytów, jakie zaciągnął klient w jednym albo w różnych bankach. Połączenie daje możliwość uzyskania lepszych warunków spłaty, a nawet pozwala generować z tego tytułu oszczędności.

Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Proces zaciągania kredytu konsolidacyjnego nie odbiega od innych zobowiązań. Warto podkreślić, że połączeniem kilku zobowiązań zajmuje się nowy bank. Ten spłaca kredyty swojego klienta i łączy ich wartość w jeden kredyt konsolidacyjny. Zadaniem kredytobiorcy jest natomiast złożenie odpowiednio wypełnionego wniosku wraz ze wskazaniem kredytów, które mają ulec konsolidacji.

Warunkiem koniecznym jest zaś weryfikacja wypłacalności kredytobiorcy. To dlatego większość instytucji bankowych generuje raport BIK, żąda też zaświadczeń o zarobkach. Stali klienci mogą liczyć na łagodniejsze warunki weryfikacji, co wcale nie oznacza jednak, że uzyskują jednocześnie atrakcyjne warunki samej spłaty zaciągniętego kredytu.

Kredyt konsolidacyjny – wartość zobowiązania

Sama wartość kredytu konsolidacyjnego jest zależna od sumy połączonych zobowiązań kredytowych, które uległy konsolidacji. Oznacza to, że im większa jest wartość niespłaconych jeszcze kredytów, tym wyższa będzie kwota do spłaty w ramach konsolidacji. Warto przy tym zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny jest opłacalny jedynie wtedy, gdy wartość nowego zobowiązania połączonego jest przynajmniej taka sama, jak kredyty niepołączone. W najlepszej opcji nowy kredyt będzie jeszcze tańszy.

Pamiętajmy jednak, że bank, który udziela kredyt konsolidacyjny, może naliczyć dodatkowe opłaty, które sprawią, że wzrosną koszty takiego zobowiązania. Te mogą nawet przerosnąć wartość kredytów spłacanych do tej pory oddzielnie. Większość instytucji bankowych pobiera na przykład prowizję za udzielenie kredytu albo żąda od potencjalnych klientów nabywania dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenie czy płatne konto. Wiele zależy od indywidualnej polityki kredytowej oraz warunków, jakie ustalane są dla każdego klienta indywidualnie. Nieco gorsze, a więc droższe będą najczęściej wtedy, gdy udzielany jest na przykład kredyt konsolidacyjny bez bik. W zamian za łagodne warunki udzielania, instytucja bankowa może nałożyć wyższe koszty około kredytowe, zabezpieczając się tym samym przed ewentualną niewypłacalnością swojego klienta.

I to nie wszystko, bo szacując wartość kredytu konsolidacyjnego, pod uwagę należy wziąć także dodatkowe środki, jakie może zaciągnąć klient wraz z połączeniem zobowiązań. Ponieważ okres spłaty comiesięcznych rat zostaje zazwyczaj wydłużony, kredytobiorca zyskuje niższe raty. Dzięki temu zdobywa zdolność kredytową oraz płynność finansową, która pozwala mu ubiegać się o kolejne finansowe wsparcie. Te nierzadko jest potrzebne w ramach niespodziewanych wydatków czy konieczności spłaty innych zobowiązań, które nie wchodzą w skład kredytu konsolidacyjnego. W efekcie jednak rata kredytu i wartość nowego zobowiązania wzrośnie.

Jaki kredyt konsolidacyjny wybierają najczęściej Polacy?

Większość Polaków wymaga, by kredyt konsolidacyjny był tani. Połączenie kredytów nie jest zresztą opłacalne, jeśli klient ma ponieść z tego tytułu dodatkowe, wyższe koszty. Cała operacja ma dać finansową korzyść i pozwolić kredytobiorcy na komfort w czasie współpracy z bankiem.

Należy jednak podkreślić, że mieszkańcy naszego kraju popełniają podstawowy błąd, ponieważ zaciągają kredyt konsolidacyjny najczęściej w tym banku, z którym podjęli już wcześniej współpracę.

Okazuje się jednak, że realnie na najlepsze warunki mogą liczyć nowi klienci. Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a każda instytucja bankowa musi walczyć o zainteresowanie potencjalnych odbiorców swoich ofert.

Pomijając jednak kwestie finansowe, warto uwzględnić, że Polacy coraz częściej skłaniają się ku wyborowi kredytów, które mogą być zaciągane przez internet. Doskonale zdają sobie z tego sprawę banki, dlatego też większość z nich oferuje kredyt konsolidacyjny online. W czasach pandemii koronawirusa wydaje się to być zresztą najbardziej rozsądne i to nie tylko patrząc na komfort ubiegania się o takie zobowiązanie, ale również na bezpieczeństwo. Prognozuje się również, że zaciąganie kredytów drogą online stanie się już niedługo standardem. To korzyść dla klientów, którzy mogą realizować zamierzone cele związane z optymalnym zarządzeniem pieniędzmi, ale również dla samych banków, które nie muszą utrzymywać tak dużej ilości stacjonarnych oddziałów swoich placówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj