Opłaty likwidacyjne w polisolokatach – jak uzyskać zwrot kosztów?

Polisolokaty to produkty ubezpieczeniowo-finansowe, które kilka lat temu przyciągnęły sporo chętnych osób. Przedstawiane były jako możliwość zainwestowania swojego kapitału. Problemy pojawiały się w momencie, kiedy ktoś chciał z polisolokaty zrezygnować. Okazywało się, że opłaty likwidacyjne mogą pochłonąć znaczną część ulokowanych środków. Jak więc można uzyskać zwrot takich kosztów?

Polisolokaty – co to jest?

Polisolokata łączy w sobie cechy dwóch produktów: lokaty bankowej oraz ubezpieczenia. Nie jest to jednak produkt bankowy, umowy przeważnie podpisywane są z towarzystwami ubezpieczeniowymi, bank staje się jedynie pośrednikiem. Polisolokata to ubezpieczenie na życie i dożycie, pozwala ona jednak na wypłatę zysków z tytułu polisy. Początkowo nie była ona objęta tzw. podatkiem Belki jak lokaty bankowe, co przyciągało chętnych klientów. Kuszące było również nieco wyższe oprocentowanie.

Opłaty likwidacyjne w polisolokatach – co trzeba wiedzieć?

Polisolokaty zawierane były często na wiele lat. Niektórzy musieli więc zrezygnować z nich wcześniej niż zakładali, bo potrzebowali pieniędzy. Pojawiały się także niekorzystne opinie dotyczące tych produktów, nie bez powodu. Okazało się, że polisolokaty obarczone były opłatami likwidacyjnymi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wysokość tych kosztów. W niektórych przypadkach opłaty likwidacyjne mogły pochłonąć większość zainwestowanego kapitału. Wielu klientów zostało wprowadzonych w błąd, ponieważ o istnieniu samych opłat mogli zostać poinformowani w umowie, jednak najczęściej nie wspominano o ich wysokości.

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Na szczęście problem z tego typu produktami da się rozwiązać. Polisolokaty możesz odzyskać na drodze sądowej (fretuslegis.pl/usluga/polisolokaty/) decydując się na pozew indywidualny lub zbiorowy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że w umowach o polisolokaty stosowane są zapisy, które mają cechy klauzul abuzywnych, czyli takich, których stosować nie wolno. To otworzyło furtkę do dochodzenia swoich praw w sądzie. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów w ciągu 10 lat od dnia rozwiązania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Polisolokaty – pozew indywidualny czy zbiorowy?

Osoby, które chcą odzyskać pieniądze z polisolokat najczęściej mają do wyboru dwie opcje: pozew indywidualny lub zbiorowy. Oba te rozwiązania warto przedyskutować z adwokatem, który wskaże, który pozew będzie odpowiedni w konkretnej sytuacji. Zarówno pozew zbiorowy, jak i indywidualny mają swoje plusy i minusy. Pierwszy z nich obniża przede wszystkim koszty. Są one dzielone na wszystkich uczestników sprawy. Należy jednak liczyć się z tym, że taki proces będzie dłuższy. Pozew indywidualny natomiast to wyższe koszty, ale prawdopodobnie krótszy czas rozpatrywania sprawy, co jest dosyć istotne, kiedy chcemy odzyskać potrzebne nam pieniądze z polisolokat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj