Po co przedsiębiorcy biały certyfikat? Opłaca się je skupować (i sprzedawać)?

Od 2011 roku w naszym kraju funkcjonuje system świadectw efektywności energetycznej, czyli tak zwanych białych certyfikatów. Jest to rozwiązanie, które ma zachęcać przedsiębiorców do podejmowania działań w celu optymalizacji zużycia energii. Chociaż głównym celem istnienia białych certyfikatów jest odciążenie środowiska naturalnego, także przedsiębiorcy mogą dzięki nim sporo zyskać. Dowiedz się, jakie korzyści może Ci przynieść biały certyfikat.

Czym jest świadectwo efektywności energetycznej i jak je otrzymać?

Świadectwo efektywności energetycznej to certyfikat unijny, stanowiący formę dofinansowania. Dokument ten zaświadcza o tym, że u posiadającego go przedsiębiorcy osiągnięta zostanie określona redukcja energii. Wraz z ceną białych certyfikatów oraz korzyściami, które mogą przynieść przedsiębiorcom, wzrasta zainteresowanie ich posiadaniem.

Białe certyfikaty są przyznawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Aby otrzymać właściwe świadectwo efektywności energetycznej, należy przeprowadzić w przedsiębiorstwie szereg modernizacji, które zwiększą efektywność, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Spośród najczęściej wymaganych wymienić można:

  • wymianę energochłonnych źródeł światła na energooszczędne,
  • remont lub przebudowa budynku,
  • wymianę starych urządzeń na ich energooszczędne odpowiedniki,
  • izolację instalacji przemysłowych.

Z białych certyfikatów skorzystać może każde przedsiębiorstwo, które spełnia wymogi ustawowe i planuje inwestycje, które mają za zadanie zmniejszyć zużycie energii.

Białe certyfikaty a korzyści dla przedsiębiorców

Białe certyfikaty niosą za sobą szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Mowa przede wszystkim o zmniejszeniu strat energii elektrycznej w przemyśle oraz zwiększeniu oszczędności energii zarówno na własne potrzeby, jak i na potrzeby odbiorców końcowych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że świadectwa efektywności energetycznej możemy łączyć z innymi środkami pomocy finansowej. Biały certyfikat dobierany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju prowadzonej inwestycji.

Korzyści finansowe płynące z posiadania świadectwa efektywności energetycznej zachęcają przedsiębiorców do przeprowadzania inwestycji i modernizowania technologii.

Białe certyfikaty mogą zostać sprzedane

Białe certyfikaty zapewniają przedsiębiorcom wiele korzyści. Otrzymywane za zaoszczędzenie energii świadectwa możemy sprzedawać innym firmom, mamy także możliwość ich kupowania. Dzieje się to za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii.

W naszym kraju wielu dystrybutorów energii zobowiązanych jest do posiadania odpowiedniej liczby certyfikatów oraz ich systematycznej regulacji. Ostatnia nowelizacja przepisów w sprawie białych certyfikatów miała miejsce w 2016 roku. Są one przyznawane wyłączenie na postawie inwestycji, które zostały wcześniej zgłoszone. Aby założenia zostały spełnione, musimy także osiągnąć poziom minimalny zaoszczędzonej dzięki modernizacjom energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj