Podłoga betonowa w domu lub mieszkaniu

Czy to stan surowy, a może jednak industrialny loft? Nie – to trwała i estetyczna posadzka nowoczesnego mieszkania. Właśnie wraca moda na betonową podłogę. Wytrzymała powierzchnia dająca się dowolnie kształtować nie musi być szara i zimna. Dziś z powodzeniem stanowi ona jeden z filarów ciepłego, rodzinnego domu.

Domowy klimat betonu

Dziś każdy się zgodzi, że beton w odpowiedniej aranżacji może być częścią ciepłego, przytulnego mieszkania. To już nie tylko urocze dodatki wykonane w technologii betonu architektonicznego. To także doskonały materiał do wykonywania coraz większych powierzchni ścian czy podłóg. Posadzka betonowa jest przecież niezwykle trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa w utrzymaniu w czystości. Neutralna jej kolorystyka idealnie komponuje się z naturalnymi dodatkami, wykonanymi również z betonu, drewna szkła czy metalu a poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków (barwników czy żywicznej powłoki) nadaje unikalnego charakteru całemu wnętrzu.

Etapy wykonania betonowej podłogi

Wykonanie betonowej podłogi należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Musi być równe i suche a widoczne pęknięcia należy wypełnić masą naprawczą i pokryć samopoziomującą wylewką. Pod powierzchnią podłogi powinno znaleźć się zbrojenie i warstwa termoizolującego materiału – np. styropianu. Proces wylewania to jedna z najważniejszych czynności. Odpowiednio dobrany beton musi być wysokiej jakości i odpowiedniej konsystencji. Przy dużych powierzchniach warto korzystać z zewnętrznego dostawcy – właściwie przygotowany materiał oferują lokalne punkty sprzedaży – np. betoniarnia Zielona Góra, jeden z sześćdziesięciu tego typu obiektów zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Wylewka betonowa powinna mieć odpowiednią grubość, w zależności od zastosowanych warstw podkładowych, od 8 mm do nawet 30 mm. Wykonanie szczelin dylatacyjnych uchroni nas przed kłopotliwymi spękaniami. Tak przygotowana podłoga jest bardzo trwała i odporna na zarysowania. Dzięki dużej łatwości w utrzymaniu czystości (beton nie elektryzuje się, a więc nie przyciąga brudu i kurzu) doskonale sprawdza się przy zwierzętach i dzieciach. Choć w odczuciu może wydawać się zimna, to dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków możliwe jest otrzymanie bardzo ciekawych efektów, w tym wyglądu posadzki murowanej. Ciepło wydobywające się spod jej powierzchni zapewni instalacja ogrzewania podłogowego. Ukryte przewody cieplne w jej strukturze skutecznie zadbają o komfort w całym pomieszczeniu. Tradycyjne kaloryfery nie będą więc już potrzebne.

Nowoczesne aranżacje z betonową podłogą

Dzięki skojarzeniu z trwałymi konstrukcjami beton uznawany jest za materiał, który spaja. Dzięki jednolitej strukturze i naturalnej barwie optycznie powiększa również nawet najmniejsze wnętrza. W naturalnym kształcie jest doskonałą propozycją dla osób ceniących sobie minimalizm i industrialny charakter wnętrz. Miłośnicy ciepłych pomieszczeń powinni zadbać o odpowiednie domieszki zmieniające kolor czy właściwości szarej mieszanki. Wtedy uzyskujemy powierzchnię łączącą unikatowe właściwości z przyjemnym dla oka wyglądem. Dzięki takiej uniwersalności podłogi betonowe znajdują coraz szersze zastosowanie aranżacji wnętrz. A gdy się znudzi? Zawsze można szybko położyć na niej kafelki czy panele – a więc bardzo szybko, bez potrzeby dodatkowych prac wykończeniowych – zmienić jej charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj