Redeployment – czym jest i jak działa?

Struktura organizacji pracy w firmie to bardzo ważna rzecz, od której zależy skuteczność działania całego przedsiębiorstwa. Z tego względu powinniśmy zawsze bardzo uważnie dobierać pracowników, jak i później monitorować ich skuteczność w ramach przydzielonych zadań. Czasem jednak dobrym pomysłem jest całkowite „zamieszanie” w ramach naszych kadr, jednak bez zatrudniania dodatkowych osób. Jak może nam to pomóc?

  1. Czym jest redeployment?
  2. Dlaczego jest ważny?
  3. Kiedy ma zastosowanie?

Czym jest redeployment?

Pod tym hasłem kryje się nic innego, jak jedna z technik efektywnego zarządzania pracownikami w ramach struktury firmy. Wykonując redeployment zmieniamy stanowiska pracowników w taki sposób, aby były one bardziej dostosowane do potrzeb firmy, która na przykład właśnie przechodzi restrukturyzację lub przebranżowienie. Istotnym elementem tego procesu jest pamięć o pracowniku i jego umiejętnościach – zmiana stanowisk powinna zajść w taki sposób, aby umiejętności i możliwości każdej osoby, która zmienia swój charakter pracy, nadal mogły zostać wykorzystane w optymalny sposób.

Dlaczego jest ważny?

Redeployment ma szczególne znaczenie w momencie, kiedy przedsiębiorstwo przechodzi większe lub mniejsze zmiany. Pomaga na nowo odkryć talenty pracowników i wykorzystać ich umiejętności w inny sposób, zamiast ograniczyć się do wręczenia wypowiedzenia. Z punktu widzenia firmy jest to działanie pożądane, ponieważ nie pozbywamy się dobrych i doświadczonych osób oraz nie musimy na nowo rekrutować. Pracownicy z kolei nie muszą martwić się o swoje zatrudnienie, szukać nowej pracy czy od nowa powtarzać drzewko awansów w innym miejscu pracy. Redeployment umożliwia więc osiągnięcie sytuacji win-win, gdzie obie strony mają wymierną korzyść. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.lhhpolska.pl/pl/restrukturyzacja-i-outplacement/redeployment.

Kiedy ma zastosowanie?

Proces ten może być wykorzystany w wielu sytuacjach: zarówno wtedy, gdy zmiany są wymuszone restrukturyzacją firmy ze względu na problemy w ramach danej branży, jak i wtedy, gdy chcemy po prostu zoptymalizować działanie naszego przedsiębiorstwa. Przeprowadzenie redeploymentu w firmie pozwala również precyzyjnie określić, którzy pracownicy posiadają największe kompetencje i są najbardziej cenni z punktu widzenia branży, w jakiej działamy – dzięki temu możemy nakierować ich na bardziej dopasowane pod względem ich umiejętności zadania, a także zachęcić ich do pozostania u nas poprzez awans lub inne pracownicze benefity.

Zdjęcie: unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj