Rodzaje i funkcje rachunków bankowych

Nie da się ukryć, że posiadanie konta bankowego jest tak powszechne, jak noszenie ze sobą portfela. Jednakże nie wszystkie osoby wiedzą, jak można wykorzystać potencjał rachunku i jakie funkcje może on spełniać. Ponadto jest bardzo wiele kont bankowych, które różnią się funkcjami. Najczęściej zakładamy konto bankowe, aby otrzymywać czy wykonywać przelewy, ale można też na nim oszczędzać czy powiększać środki o limit kredytowy. Przede wszystkim zawierając umowę z bankiem o prowadzenie rachunku, zobowiązujemy bank do przechowywania środków pieniężnych oraz wykonywania zleconych mu przez właściciela rachunku dyspozycji. Jakie można posiadać konta w bankach?

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych

Dla wielu osób konto bankowe to po prostu rachunek indywidualny, którego używamy na co dzień. Fachowa nazwa takiego konta to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jego funkcje to między innymi gromadzenie środków i przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych. Tego typu rachunki otwierane są przede wszystkim dla osób fizycznych.

Rachunki tego typu można zakładać nawet małoletnim dzieciom, które ukończyły 13 lat. Można znaleźć także dedykowane rachunki dla młodych osób czy studentów, ale też dla osób dorosłych aktywnie korzystających ze środków finansowych lub dla emerytów, którzy potrzebują konta tylko po to, aby otrzymywać świadczenie emerytalne.

Ze środków na ROR-ze można korzystać w różny sposób. Przede wszystkim jednak służy ono do rozliczeń bezgotówkowych. Można też ze środków korzystać poprzez kartę płatniczą czy wypłacić pieniądze w bankomacie albo banku. Natomiast na takim koncie na oszczędnościach nie zarobimy, ponieważ jest ono bardzo nisko oprocentowane.

Istnieje również możliwość założenia konta wspólnego między dwoma osobami z pełną zdolnością do czynności prawnych, czyli dorosłych i nieubezwłasnowolnionych. Najczęściej takie konto bankowe zakładają współmałżonkowie. Na takim koncie obie osoby mogą korzystać ze środków w ten sam sposób i mają do nich takie same prawa. Rachunek wspólny to również rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Z kolei konto oszczędnościowe skoncentrowane jest na tym, aby na wpłaconych oszczędnościach można było zarabiać. Każda wpłata podnosi wysokość kapitału, od którego oblicza się odsetki, które są zyskiem. W drugą stronę każda wypłata zmniejsza kapitał, a więc od mniejszej ilości środków na koncie będą liczone odsetki. Natomiast tak elastyczne korzystanie z konta oszczędnościowego pozwala na wpłacanie środków, kiedy możemy sobie na to pozwolić, ale też na wypłacanie ich, gdy są nam niezbędne, przy jednoczesnym zachowaniu zarobionych odsetek. Dlatego też coraz więcej osób wybiera konta oszczędnościowe zamiast lokat bankowych, na których również można zarabiać na oszczędnościach, ale nie można nimi zarządzać elastycznie.

Osoby, które mieszkają i zarobkują za granicą, albo dużo podróżują po świecie, powinny dla wygodny zarządzania środkami w różnych walutach założyć sobie rachunek walutowy. Można na nim przechowywać środki pieniężne w różnych walutach obcych. Pieniędzmi na takim koncie można dysponować tak samo, jak na rachunku osobistym prowadzonym w złotówkach.

Często spotykane są też rachunki kredytowe. Każda osoba, która posiada kredyt w banku, ma taki rachunek, na który spłaca bieżący kredyt. Wpłaty mogą być dokonywane bezgotówkowo np. przelewem, ale też gotówkowo podczas wpłaty fizycznej w banku. Kredyt można spłacić jednorazowo lub w miesięcznych ratach. Natomiast każda wpłata lub wypłata z limitu kredytowego przypisanego do kredytobiorcy będzie odnotowana właśnie na takim rachunku.

Nie tylko osoby fizyczne mogą korzystać z kont bankowych, ale również przedsiębiorcy. Dla nich przygotowano cały zestaw kont firmowych, choć najczęściej są to rachunki bieżące, które służą do prowadzenia rozliczeń płatniczych. Przedsiębiorcy mogą skorzystać również z kredytu na rachunku bieżącym, który usprawnia rozliczenia z kontrahentami. Można dodatkowymi środkami dysponować na bieżąco i spłacać wykorzystany limit kredytowy z wpływów do innych kontrahentów czy klientów. Co ciekawe, rachunek bieżący mogą posiadać też osoby fizyczne, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Jakie funkcje mają konta bankowe?

Same funkcje, jakie ma konto bankowe, mogą różnić się w zależności od jego rodzaju. Natomiast jest też wiele wspólnych funkcji, jakie mają rachunki. Przede wszystkim jest to otrzymywanie wpływów pieniężnych. Mogą to być przelewy wykonane na rachunek bankowy, ale też wpłaty gotówkowe. Na koncie można po prostu przechowywać pieniądze, aby móc z nich korzystać w dowolnej chwili.

Korzystanie ze zgromadzonych środków to między innymi wykonywanie przelewów bankowych. Można wydać dyspozycję jednorazowo, ale też ustawić przelewy stałe, np. na opłatę konkretnego rachunku za media. Wypłata pieniędzy może też nastąpić przez wybranie gotówki w banku lub za pośrednictwem karty płatniczej.

Obecnie każdy bank oferuje też bankowość elektroniczną. Dzięki temu mamy szybki dostęp do naszych środków i możemy nawet z aplikacji w telefonie wykonać przelew czy zapłacić za zakupy internetowe. A dzięki kodom BLIK można przez system płatności mobilnych zapłacić za zakupy w sklepie fizycznym albo w internetowym, czy wypłacić pieniądze z bankomatu. Nie trzeba więc nawet nosić przy sobie karty płatniczej. Wystarczy smartfon z aplikacją banku, aby móc dokonywać powszechnych płatności.

Banki gwarantują też naszym pieniądzom bezpieczeństwo. Konto bankowe jest dobrze zabezpieczone również wtedy, kiedy mamy do niego dostęp przez internet. Nie musimy już przy sobie nosić dużej ilości gotówki. Tak naprawdę nie musimy wcale używać gotówki, mając do dyspozycji kartę płatniczą i aplikację w telefonie. W praktycznie każdym sklepie czy lokalu usługowym zapłacimy bezgotówkowo. Korzystanie z aplikacji banku daje nam też stały dostęp do pieniędzy. W każdej chwili można wykonać przelew czy sprawdzić, czy środki, na które czekamy, już wpłynęły na konto bankowe.

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że trzymanie pieniędzy na koncie bankowym chroni je przed spadkiem wartości. Pieniądze z czasem tracą swoją wartość. Ten proces nazywamy inflacją. Można go zobaczyć choćby po zmianie cen w sklepach. Ten sam produkt, który kiedyś kosztował 1 zł, dzisiaj kosztuje 1,5 zł. Pieniądze na koncie bankowym cały czas pracują. Zwłaszcza te przelewane na konto oszczędnościowe, które jest wyżej oprocentowane niż rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Trzymając gotówkę w domu, nie mamy możliwości na niej zarobić, tak jak zarabiamy na odsetkach, trzymając środki na koncie w banku. Zatem pieniądze nie tylko nie zarabiają na odsetkach, ale wręcz tracą na wartości.

Posiadanie konta bankowego pozwala też na lepsze zarządzanie budżetem. Doskonale widzimy, kiedy i ile wydaliśmy, a więc możemy kontrolować domowe finanse. Można też ustalić automatycznie kwotę, którą będziemy co miesiąc przelewać na konto oszczędnościowe. Nie musi być to wysoka suma, nawet 10 złotych miesięcznie może po kilku latach przynieść nam zaskakujące oszczędności. Zwłaszcza osoby, które mają problem z oszczędzaniem, mogą skorzystać z takiej opcji, aby w końcu regularnie odkładać środki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj