Rozliczenia podatkowe – jak je sprawnie przeprowadzić?

Biała lista podatników VAT, zwolnienie z VAT, jednolity plik kontrolny, e-deklaracje – wszystkie te hasła przerażają wielu młodych przedsiębiorców. Odnalezienie się w gąszczu przepisów, obowiązków podatkowych i ewentualnych ulg i zwolnień nie jest takie proste. Na początek warto przyjrzeć się kilku podstawowym tematom.

  • Czym jest zwolnienie z VAT-u i kto może z tego skorzystać?
  • Jak sprawdzić, czy kontrahent jest VAT-owcem?
  • Czym jest jednolity plik kontrolny i jak z niego korzystać?

Czym jest zwolnienie z VAT-u i kto może z tego skorzystać?

Zanim zaczniesz wystawiać faktury i raportować swoje dochody do urzędu skarbowego, zastanów się, czy opłaca ci się rozliczanie VAT i czy masz możliwość ubiegania się o zwolnienie z VAT-u. Tzw. vatowcem nie musi być każdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą. Ustawa o VAT precyzyjnie definiuje, kto może ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku. Przede wszystkim vatowcem nie musi być przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży (wartość netto, nie brutto) nie przekraczała w poprzednim roku podatkowym 200 000 zł. Prawo to wyraźnie zapisane jest w art. 113 ust. 1 ustawie o VAT. O zwolnienie z VAT-u może ubiegać się także każdy, dopiero rozpoczynający swoją działalność gospodarczą przedsiębiorca. Trzeba jednak pamiętać, że także i tu obowiązuje określony limit dochodów. Jest on obliczany proporcjonalnie, w zależności od momentu roku, w który uruchomiony zostaje biznes.

Możliwość zwolnienia z VAT-u to dla małych przedsiębiorstw, jednoosobowy działalności gospodarczych atrakcyjne rozwiązanie, choć trzeba pamiętać, że ma ono także minusy. Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, nie masz możliwości odliczenia od podatku zakupów robionych na firmę. Nie możesz także wystawić faktury VAT, a dla wielu potencjalnych kontrahentów jest to ważny czynnik, decydujący o tym, czy nawiążą oni z tobą współpracę. Możesz wystawiać jedynie uproszczone faktury bez VAT-u, dla twojego partnera biznesowego oznacza to jednak, że nie może on odliczyć sobie VAT-u od własnych przychodów.

Jak sprawdzić, czy kontrahent jest VAT-owcem?

Dla wielu przedsiębiorców bardzo ważne jest, aby potencjalny kontrahent był płatnikiem VAT. Jeśli ty nim jesteś, będzie to ważne również dla ciebie, ponieważ faktura VAT daje ci możliwość odliczenia odpowiedniej kwoty od należnego do zapłaty VAT w danym miesiącu. Bardzo ważne jest to przy tzw. transakcjach obciążonych odwrotnym podatkiem (rozwiązanie stosowane przy wielu transakcjach zagranicznych, np. z Francją). W takim przypadku obowiązek sprawdzenia, czy twój kontrahent jest vatowcem i będzie zdolny do opłacenia tego odwrotnego podatku, spada na ciebie. Możesz to jednak zrobić bardzo łatwo, dzięki białej liście podatników VAT. Wystarczy ci numer NIP lub REGON kontrahenta, aby sprawdzić, czy jest on płatnikiem VAT.

Czym jest jednolity plik kontrolny i jak z niego korzystać?

Jednolity plik kontrolny to kolejny dokument związany z podatkiem VAT. Obowiązek jego składania (w systemie miesięcznym lub kwartalnym) został wprowadzony w 2018 roku. W październiku 2020 roku wprowadzone zostają do niego istotne zmiany, ponieważ nastąpi połączenie w jeden dokument deklaracji VAT oraz JPK. Zmiany te wymagać będą od przedsiębiorców przyjęcia nowego modelu rozliczeń. Osobną kwestią są oczywiście e-deklaracje, a więc PIT-y składane na koniec roku. Pamiętaj, że JPK w nowej wersji składa się do miesiąc (część deklaracyjna i ewidencyjna co miesiąc) lub kwartalnie (część ewidencyjna co miesiąc, deklaracyjna raz na kwartał). PIT natomiast składasz, jak każdy inny podatnik, raz do roku. Wszystkie dokumenty – zarówno JPK jak i e-deklaracje przedsiębiorcy wysyłają do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Więcej o e-deklaracjach przeczytasz na: https://www.podatnik.info/program-do-pit/e-deklaracje  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj