Samochody poleasingowe – pułapka czy okazja?

Samochody poleasingowe – pułapka czy okazja?

Szukasz używanego auta w atrakcyjnej cenie? Zwróć uwagę na oferty firm, które na aukcjach wystawiają pojazdy użytkowane niegdyś w ramach kontraktów leasingowych. Chociaż takie rozwiązanie dla jednych stanowi wyjątkową okazję, dla innych – traktowane jest jako pułapka. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy.

Samochody poleasingowe mogą być tańsze nawet o 20-30% w stosunku do ceny proponowanej w komisach czy przez osoby prywatne. To wyjątkowo kuszące oferty, od których nie stroni wielu kierowców. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek, aby zakup pojazdu faktycznie był opłacalny.

Samochody poleasingowe – dlaczego warto?

Na korzyść zakupu pojazdów poleasingowych przemawia wiele argumentów – nie tylko związanych z ceną.

  • Prawie nowy samochód

W związku z tym, że kontrakty leasingowe trwają średnio 3-4 lata, pojawia się szansa na zakup niemal nowego pojazdu w bardzo przystępnej cenie. Dlatego z powodzeniem mogą posłużyć przez kolejnych kilka lat.

Jeżeli zależy Ci na niemal nowym samochodzie, który nie jest wyeksploatowaną służbówką, weź pod uwagę droższe modele wyższej klasy. Wykorzystywane na co dzień przez prezesów czy wyższą kadrę menadżerską, prezentują znacznie lepszy poziom.

  • Znana historia pojazdu

Samochody poleasingowe mają kompletną dokumentację, łącznie z książką serwisową. Historia auta jest dokładnie znana – potencjalny nabywca ma wgląd do informacji o przebytych usterkach i naprawianych uszkodzeniach. Udokumentowany jest również przebieg, dlatego nie ma mowy o kupowaniu przysłowiowego kota w worku.

  • Sprawne auto

Decydując się na samochód poleasingowy, możesz mieć pewność jego stanu technicznego – jest taki, jak deklaruje sprzedawca. Najczęściej sprzedawane są pojazdy w bardzo dobrym lub dobrym stanie technicznym. Dlaczego? Wynika to z wewnętrznych przepisów firm leasingowych. Auta muszą być regularnie serwisowane w ASO oraz poddawane przeglądom. Ponadto istnieje wymóg ich zwrotu w konkretnym stanie – bez większych uszkodzeń, np. nadszarpniętej tapicerki, zarysowań karoserii czy wgnieceń.

  • Łatwe finansowanie

Taki samochód można kupić za gotówkę, w kredycie, a nawet wziąć w leasing. Na przykład Toyota Leasing oferuje Leasing SMARTPLAN na używane samochody. W ramach tej oferty można nabyć samochód, którego wiek i długość umowy leasingowej nie przekraczają łącznie 7 lat bez wpłaty własnej. Co ważne, spłatę można rozłożyć na okres od 12 do 48 miesięcy.

Na co uważać przy zakupie aut poleasingowych?

Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie samochody poleasingowe są warto uwagi. Aby zakup takiego pojazdu nie okazał się pułapką, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • Przebieg – im jest wyższy, tym bardziej wyeksploatowane auto.
  • Poprzedni użytkownik – jeśli pojazd był wykorzystywany przez handlowców i pracowników niższego szczebla, samochód może prezentować nieco gorszy stan techniczny.
  • Sposób wykorzystywania auta – pojazd, z którego pracownik mógł korzystać nie tylko wyłącznie do celów służbowych, ale i prywatnych, będzie bardziej wyeksploatowany.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że samochód poleasingowy jest w pełni sprawny i posłuży wiele lat, warto przeprowadzić techniczną ekspertyzę we własnym zakresie. Udaj się więc do rekomendowanego warsztatu, aby specjalista dokonał szczegółowych oględzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj