Transakcje bezgotówkowe

Zastanawiałeś się kiedyś nad pojęciem transakcji bezgotówkowych i tego czym tak właściwie są? Już sama nazwa mówi nam wiele na tematy tego czego takie transakcje się tyczą. W tym krótkim artykule chcemy nieco wejść w temat i postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym są transakcje bez udziału gotówki i jakie można przedstawić przykłady.

Transakcje na rynku płatniczym

Na początek zacznijmy od wytłumaczenia pojęć transakcja gotówkowa i bezgotówkowa. Już niejako instynktownie słysząc obie frazy rozumiemy co jest pięć. Transakcja gotówkowa to forma opłaty za towar bądź usługę, w której środkiem płatniczym jest rzeczona gotówka, W drugim z przypadków gotówka nie bierze udziału w transakcji i za otrzymane dobra płacimy ustaloną często nie fizyczną formą.

Najpopularniejszą metodą rozliczania bezgotówkowego jest karta płatnicza. Jest to niejako najbliższa znana nam forma posługiwania się pieniędzmi za sprawą fizycznej formy. Karta sama w sobie nie ma żadnej wartości w przeciwieństwie do banknotów. Banknot o określonym nominale ma wartość na jaką umówili się ludzie, a karta płatnicza jest zwykłym kawałkiem plastiku, z jedną bardzo istotną funkcją. Za jej pośrednictwem możemy łączyć się z kontem bankowym, w którym przechowujemy pieniądze w formie wirtualnych cyferek. Swoją drogą to temat na zupełnie inny artykuł, ale to może innym razem. Płacą kartą u fryzjera czy w sklepie dokonujemy opłaty bez wykorzystania fizycznej gotówki, czyli mówimy o rozliczeniu bezgotówkowym.

Jeszcze bardziej oderwaną od fizycznych aspektów jest metoda płacenia z wykorzystaniem Internetu i przelewów elektronicznych. W tej operacji udział bierze bank, który łączy ze sobą dwa konta i przesyła pomiędzy nimi wirtualne pieniądze. Płacenie w ten sposób jest bardzo bezpieczne, ale w pewien sposób sprawia, że państwo i banki wiedzą wszystko o naszych transakcjach i do takiego modelu właśnie zmierzają rządy na całym świecie. To również bardzo ciekawy aspekt, którym warto się zająć, a podobne tematy można znaleźć na stronie https://faktysatakie.pl/biznes/.

Wśród transakcji gotówkowych bardzo łatwo jest wskazać normalną tradycyjną opłatę, w której przekazujemy osobie, od której coś kupujemy gotówkę w formie fizycznej. Ten sposób rozliczania się jest znany od tysięcy lat i pomimo coraz większej informatyzacji, wciąż są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie pójścia do sklepu bez gotówki. Jednak istnieją również inne metody zawierania transakcji gotówkowych np. wypłata pieniędzy z bankomatu. Tutaj co prawda z jednej strony współpracujemy z automatem, ale wciąż operujemy gotówką, która jest nam wydawana. Również wpłaty do bankomatu podlegają tej samej definicji.

Z innych form warto wspomnieć o płatnościach dokonywanych na poczcie, jest to domena głównie ludzi starszych lub osób mieszkających na wsiach, którzy w ten sposób opłacają rachunki.

Przytoczyliśmy tylko kilka wybranych przykładów transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, a jest ich sporo więcej. Mamy jednak nadzieję, że potrafisz już bez najmniejszych problemów opisać różnice pomiędzy obiema metodami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj