Zalety współpracy przedsiębiorstw ze szkołami zawodowymi

Szkoły zawodowe dbają o odpowiednie przygotowanie uczniów do pracy. W dobie dynamicznie rozwijających się zawodów i potrzeb rynku pracy dyrektorzy szkół co raz częściej nawiązują ścisłą współpracę z rozwijającymi się firmami, które mogą skutecznie wspierać praktyczną naukę uczniów, a tym samym przygotować młodych do rozpoczęcia pracy.

Nowoczesne szkoły zawodowe

Mijają już czasy, kiedy uczniom szkół zawodowych wystarczała wiedza teoretyczna i krótkie praktyki w wybranej firmie, która i tak nie gwarantowała zatrudnienia. W tej chwili coraz więcej szkół tworzy tzw. klasy patronackie, których uczniowie we współpracy z zaangażowanymi firmami przygotowywani są do płynnego wejścia na rynek pracy. Oprócz tradycyjnej nauki w szkole cała klasa uczestniczy w praktycznych zajęciach organizowanych przez wybrane przedsiębiorstwo. Uczniowie poznają zasady pracy, maszyny, sprzęt, zespół i możliwości, jakie stawia przed nimi konkretna firma. Bardzo szybko konfrontują się z praktyczną stroną wybranej profesji i realiami rynku pracy.

Współpraca szkoły zawodowej z przedsiębiorstwem

Dzięki współpracy z nowoczesnymi firmami ze swojego regionu szkoła zawodowa staje się bardziej atrakcyjnym wyborem dla kandydatów, a jednocześnie partnerem wspierającym lokalny biznes. Już od samego początku współpraca ta polega na podejmowaniu wspólnych decyzji w sprawie klasy patronackiej, doboru programu nauczania, planu zajęć praktycznych i zaangażowania pracowników wybranej firmy.

Dzięki temu, że szkoła poznaje aktualne potrzeby przedsiębiorstwa i realia pracy, jest w stanie dostosować program i lepiej przygotować uczniów, czyli przyszłych pracowników.

Tym samym przedsiębiorstwo dobrze poznaje całą grupę młodych osób, z której jest w stanie wyłonić najbardziej odpowiednich kandydatów na dane stanowiska, przybliżyć im funkcjonowanie firmy, przygotować do zasad panujących w firmie. Dzięki tej współpracy absolwenci klasy patronackiej zaczynają pracować tuż po ukończeniu nauki w szkole zawodowej. Nie tracą czasu na poszukiwania ofert pracy i udział w procesach rekrutacyjnych. Przedsiębiorstwo, które ich zatrudnia również oszczędza swój czas i gromadzi młodych lojalnych pracowników. Współpraca szkoły i firmy ma wpływ na ścieżki kariery uczniów oraz rozwój kadry przedsiębiorstwa, a w dalszej perspektywie rozwój regionalnego rynku pracy i realne obniżenie wskaźników bezrobocia!

Jak stworzyć klasę patronacką?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który jest zainteresowany kształceniem dualnym, zgłoś się do Edunet Poland – to centrum kompetencji działające przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Edunet Poland zajmuje się kształceniem dualnym, a więc również współpracą między szkołami zawodowymi i przedsiębiorstwami. Specjaliści Edunet Poland zajmują się całym procesem tworzenia klasy patronackiej, która przyczynia się do rozwoju zawodowego młodych ludzi oraz wspiera nowoczesne firmy.

Odwiedź stronę internetową Edunet-Poland.pl i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące kształcenia dualnego oraz szczegóły dotyczące współpracy.

Zalety współpracy przedsiębiorstw ze szkołami zawodowymi
Oceń artykuł!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here