Jak skutecznie szukać pracy?

Jak skutecznie szukać pracy?

Zdaniem rekruterów śledzić to, co dzieje się na rynku pracy powinny nawet osoby, które aktualnie są gdzieś zatrudnione. Chcąc dowiedzieć się jak skutecznie szukać pracy przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż znalezienie odpowiadającej nam posady wymaga czasu, dyscypliny zaangażowania i konsekwencji.

Wykorzystaj dostępne narzędzia

Dzięki postępowi technologicznemu szukanie pracy jest obecnie o wiele łatwiejsze. Nawet jeśli mieszkasz w Warszawie możesz wpisać w wyszukiwarkę lub odpowiednią aplikację hasło „praca Opole” i nie ruszając się z fotela, przejrzeć oferty zatrudnienia właśnie w tym mieście. Szukając pracy, masz do dyspozycji portale społecznościowe, grupy tematyczne i portale przeznaczone właśnie do tego celu. Możesz także skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy, ściągnąć aplikację mobilną lub założyć konto na jednym z portali branżowych.

Nie aplikuj wszędzie, gdzie się da

Zastanów się nad tym, jaka praca, by cię satysfakcjonowała i czym się chcesz zajmować. Odpowiedź sobie na pytanie, jakie są twoje oczekiwania (również finansowe) i co masz do zaoferowania przyszłemu pracodawcy. Istotne są także powody dla których planujesz zmienić pracę – o to dlaczego szukasz zatrudnienia z pewnością zostaniesz zapytany na rozmowie.

Zbierz jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy, sprawdź jakimi opiniami się cieszy, jak wygląda codzienna praca w tej organizacji i jakie są zasady rekrutacji. Sprawdź, jakie umiejętności są cenione na rynku pracy i śledź to, co się na nim dzieje. Zapoznaj się także z wynagrodzeniami w swojej branży po to, by twoje oczekiwania nie były zupełnie oderwane od rzeczywistości.

Hurtowe wysyłanie CV sprawia, że cierpi na tym jakość całego procesu. Dokumenty aplikacyjne powinny być pisane pod konkretnego pracodawcę, jego wymagania i oczekiwania. Taka masowa wysyłka nie przełoży się na zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, sprawi również, że potencjalnym pracodawcom będziesz jawił się jako osoba niepoważna i zdesperowana, która nie zapoznała się z ofertą.

Zaktualizuj dokumenty aplikacyjne

Zadbaj o to, by CV, które wysyłasz było aktualne i prawidłowo napisane. Sprawdź, czy zawiera wszystkie wymagane dane i czy stanowi atrakcyjną wizytówkę twojej osoby. Dodaj odbyte szkolenia, posiadane certyfikaty czy projekty, w których uczestniczyłeś. Uzupełnij je o to, co może przekonać do ciebie pracodawcę. Dobrą praktyką jest także dołączenie referencji świadczących o tym, że jesteś dobrym i sumiennie wypełniającym swoje obowiązki pracownikiem. Inwestuj w szkolenia, naukę języków obcych i podnoszenie kwalifikacji, a zwiększysz swoją atrakcyjność na rynku pracy.

Bądź systematyczny i cierpliwy

Pracy najlepiej zacząć szukać wtedy, gdy… jeszcze mamy posadę. Daje nam to lepszą pozycję negocjacyjną i pozwala rozważniej podejść do tego, na jakie oferty zdecydujemy się odpowiedzieć. Skuteczne szukanie pracy powinno być regularne i systematyczne, najlepiej, by weszło nam w nawyk. Poświęcenie na to kilku godzin w tygodniu, to zdecydowanie za mało, by osiągnąć wyznaczony sobie cel. Jeśli znajdziesz ciekawą ofertę, na którą w danym momencie nie możesz odpowiedzieć, nie zapomnij do niej wrócić.

Uzbrój się również w cierpliwość, gdyż pracy marzeń nie znajdziesz w ciągu jednego czy dwóch dni. Systematycznie odpowiadaj na pojawiające się ogłoszenia i…czekaj na telefon, który prędzej czy później zadzwoni.

Czytaj także: Jak napisać list motywacyjny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj