Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone? Jak zgłosić dziecko do ubezpieczalni?

jak sprawdzić czy dziecko jest ubezpieczone

Składka na ubezpieczenie szkolne to jeden spośród pierwszych kosztów, z jakim muszą się liczyć rodzice po rozpoczęciu roku szkolnego. Większość szkół gwarantuje własnym uczniom grupowe ubezpieczenie NNW dzieci/młodzieży. Haczykiem jest natomiast to, iż stawki na nie muszą zapłacić rodzice. Większość osób spłaca wymaganą poprzez szkołę opłatę, będąc pewnym, iż ubezpieczenie edukacyjne jest niezbędne. Jednak wcale tak nie jest. Szkoła nie może zmusić rodziców do kupienia ubezpieczenia we wskazanym poprzez nią towarzystwie, natomiast choćby do wykupienia dowolnej polisy.

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka: prawny obowiązek

W teorii dzieci do 18. roku życia mają uprawnienie do opieki leczniczej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, lub nie. W praktyce rodzice mają formalny obowiązek ubezpieczenia własnych dzieci. Prawni opiekunowie nie powinni czekać z ubezpieczeniem leczniczym dziecka. Mają obowiązek zgłosić dziecko do ubezpieczenia w czasie 7 dni od jego urodzin.

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia ZUS

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne wedle Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obejmuje parę grup osób, w tym oczywiście dzieci. Ustawa ta oznacza również sposób zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Prawo mówi, iż obowiązkiem pracującego rodzica zawartego ubezpieczeniem leczniczym jest wpisanie dziecka do ubezpieczenia. Jeżeli zarówno mama jak również ojciec pracują, zakładają pomiędzy sobą, jakie z nich weźmie na siebie tenże obowiązek oraz powiadomi własny zakład pracy o takiej konieczności.

Kiedy dziecko jest ubezpieczone?

Przy okazji wakacji, należałoby zobaczyć, czy własne dziecko na pewno jest ubezpieczone, więc czy zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Nic się za to nie płaci, natomiast dzięki temu, własna pociecha w razie konieczności może nieodpłatnie korzystać spośród publicznej służby zdrowia. Rodzice nie zawsze wiedzą o tym, iż fakt ewidencji dziecka w USC nie znaczy jednoczesnego zgłoszenia do ubezpieczenia. Dziecko winien jeden spośród rodziców zgłosić w kadrach własnego zakładu pracy – wówczas zostanie ono „dodane” do ubezpieczenia własnego rodzica. Jeżeli rodzice prowadzą spółkę wówczas dziecko zgłaszają w ZUS.

NFZ za leczenie nie zapłaci

Dzięki internetowej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców można zobaczyć stan ubezpieczenia. Jeżeli młoda osoba nie została jeszcze zgłoszona poprzez któregoś spośród rodziców do ubezpieczenia, to nie przypada jej bezpłatne leczenie. Skutkuje to tymże, iż NFZ może dochodzić zwrotu jego wydatków, jeżeli miało ono miejsce np. w razie terapii. Zgodnie z przepisami, NFZ nie płaci za leczenie tychże, jacy nie są zgłoszeni do ubezpieczenia, natomiast rodzic zawsze ma obowiązek wykonać takiego zgłoszenia własnego dziecka do NFZ.

1 KOMENTARZ

  1. Szukałam jak sprawdzić czy dziecko jest ubezpieczone, bo nie byłam pewna do końca czy córka po utracie przeze mnie pracy przeszła na ubezpieczenie męża…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj