Czym jest skup wierzytelności?

Każdy przedsiębiorca wie, że utrzymanie płynności finansowej ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nierzetelni lub niewypłacalni kontrahenci mogą okazać się bardzo poważnym problemem. Istnieje jednak rozwiązanie w postaci skupu wierzytelności. Jak dokładnie działa ta instytucja? Kto zajmuje się skupowaniem długów? Dowiedz się, w jaki sposób możesz szybko odzyskać pieniądze, które zasilą budżet firmy.

Skup wierzytelności – co to jest?

Według polskiego prawa sprzedaż wierzytelności to uregulowana prawnie możliwość przeniesienia jej na inny podmiot. Najprościej mówiąc, wierzyciel może więc przekazać wszelkie prawa do długu łącznie z roszczeniami o zaległe odsetki.

Dzięki sprzedaży wierzytelności przedsiębiorcy mogą szybko pozbyć się problemu związanego z niewypłacalnymi kontrahentami. Przekazanie praw do długu sprawia, że to nowy właściciel przejmuje całą odpowiedzialność za odzyskanie pieniędzy. Oznacza to, że wierzyciel odzyskuje większość gotówki i nie musi podejmować czynności związanych z windykacją. W ten sposób nie naraża się też na koszty związane z procesem sądowo-egzekucyjnym.

Jak działa skup wierzytelności?

Skup wierzytelności, zwany także giełdą długów, umożliwia wystawienie oferty przez różne podmioty. Dane dłużnika oraz stan zadłużenia zostają wtedy podane do publicznej informacji. Dzięki temu nowy wierzyciel może skutecznie prowadzić działania windykacyjne. Oczywiście konieczne jest też podanie ceny, za którą chce się sprzedać wierzytelność.

Wbrew pozorom sprzedaż długu przez wierzyciela może okazać się korzystna także dla dłużnika. Jest to spowodowane tym, że otrzymuje on wtedy możliwość uzgodnienia nowego terminu spłaty. Często rozkłada się też należność na raty.

Giełda długów – jak ją znaleźć?

Aby mieć pewność, że pieniądze trafią szybko na Twoje konto, najlepiej skorzystać ze skupu wierzytelności prowadzonego przez firmę windykacyjną. Ogromną zaletą takiego wyboru jest oszczędność czasu. Hadyński Inkaso zapewnia szybkie rozpatrzenie sprawy. Dlatego, jeśli prowadzona przez Ciebie windykacja polubowna nie przyniosła rezultatu, zastanów się nad sprzedażą wierzytelności profesjonalnej firmie.

Innym rozwiązaniem jest przekazanie wierzytelności innemu kontrahentowi. W ten sposób przedsiębiorca może spełnić zobowiązanie wobec partnera biznesowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że kwota otrzymywana w wyniku pozbycia się praw do długu będzie zawsze nieco mniejsza. W przeciwnym wypadku takie działanie nie byłoby opłacalne dla nowych wierzycieli.

Kiedy można sprzedać dług?

Wierzytelność może zostać wystawiona na giełdę w przypadku, kiedy kontrahent spóźnia się z płatnością. W przepisach nie ma ścisłych regulacji dotyczących dokładnego momentu, w którym dług może zostać sprzedany. Z tego powodu przedsiębiorcy najczęściej decydują się na takie działanie, aby uniknąć procesu sądowego i postępowania egzekucyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że dług powinien być zawsze odpowiednio udokumentowany. Niezbędne są dowody w postaci:

  • opisanych faktur,
  • potwierdzeń odbioru produktów lub usług,
  • innych dokumentów potwierdzających zadłużenie.

Sprzedaż wierzytelności w wielu przypadkach okazuje się bardzo dobrą decyzją. Szybkie odzyskanie części gotówki sprawia, że płynność finansowa firmy nie jest zagrożona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj