Dezynfekcja a bezpieczeństwo żywności: Wykorzystanie ekologicznych i skutecznych środków dezynfekujących w przemyśle spożywczym

Higiena i nienaganna czystość mają szczególne znaczenie w zakładach, które zajmują się przetwórstwem żywności. Wszelkie uchybienia pod tym kątem mogą być bardzo felerne w skutkach, nierzadko stanowiąc zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Aby utrzymać bezpieczeństwo żywności, należy dbać również o regularną dezynfekcję miejsc ich przechowywania. Rozwiązania wykorzystywane w tym celu powinny być skuteczne, a przy tym ekologiczne i odpowiednio dopasowane do wymagań przemysłu spożywczego.

Wymogi bezpieczeństwa w branży spożywczej

W Polsce obowiązują przepisy prawne, które narzucają na przedsiębiorstwa z branży spożywczej obowiązek wdrożenia specjalnego systemu HACCP. Kwestia ta jest regulowana również wewnętrznymi procedurami w poszczególnych zakładach. Aby produkcja była utrzymywana na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa, należy ściśle przestrzegać wymagań higienicznych na każdym etapie prac. W przemyśle spożywczym wiele realizowanych procesów wiąże się nierozerwalnie z ryzykiem powstawania zabrudzeń, spowodowanych tłuszczami, glazurami, przyprawami, mąką, ziarnami czy szczególnie niebezpiecznymi alergenami. Zanieczyszczenia te wymagają bezwzględnego usunięcia, co odbywa się poprzez odpowiednio dobrane metody mycia i dezynfekcji. Poza przestrzenią zakładów czy magazynów, należy też pamiętać o utrzymywaniu w czystości wszystkich maszyn i zachować w ten sposób płynność produkcji.

Kluczowe założenia dezynfekcji

Dezynfekcja w zakładach spożywczych zawsze musi być przeprowadzana z dużą dokładnością, ponieważ w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo mikrobiologiczne żywności dostarczanej konsumentom. Poszczególne zakłady różnią się wyposażeniem czy realizowanymi procesami, a także specyfiką przechowywanych lub przetwarzanych produktów. Profesjonalne sprzątanie magazynów, hal i innych obiektów wymaga odpowiedniej wiedzy i eksperckiego podejścia. Poszczególne maszyny i urządzenia poddawane dezynfekcji muszą być wcześniej rozmontowane. Pierwszym etapem jest zwykle usuwanie zanieczyszczeń organicznych, co wymaga użycia znacznych ilości wody oraz ekologicznych środków i narzędzi dobranych do rodzaju zabrudzeń. Do mycia właściwego służą specjalne środki, które niszczą drobnoustroje występujące na powierzchni. Na kolejnym etapie są one spłukiwane, co niweluje ryzyko skażenia żywności. Umyta powierzchnia często wymaga też osuszenia.

Profesjonalna realizacja usług

Dezynfekcję i sprzątanie hal przemysłowych, magazynów czy zakładów produkcyjnych zawsze należy realizować zgodnie z procedurami. Nie daje to jednak gwarancji skuteczności, dlatego konieczne jest przeprowadzenie kontroli każdego mycia poprzez testy mikrobiologiczne w specjalistycznych warunkach. Pracownicy obiekty zwykle jednak nie dysponują sprzętem, kompetencjami i wiedzą na temat dezynfekcji, dlatego warto skorzystać z usług zewnętrznych specjalistów. Profesjonalne czyszczenie hal, zakładów czy magazynów realizuje chociażby firma TETON clean, która posiada bogatą ofertę dla branży spożywczej. Fachowcy sprawnie posługują się środkami i narzędziami, które pozwalają na sprawne usunięcie czynników chorobotwórczych. Specjalistyczna obsługa oszczędza cenny czas, a tym samym minimalizuje ewentualne przestoje w procesach produkcyjnych oraz redukuje ich koszty. Utrzymanie dobrej czystości obiektów przekłada się na wysoką jakość towarów.

Zastosowanie właściwych środków, metod i rozwiązań

W procesie dezynfekcji należy korzystać ze środków ekologicznych i bezpiecznych dla przechowywanej żywności. Obecnie najlepiej sprawdzają się w tym celu preparaty wzbogacone substancjami, które obniżają napięcie powierzchniowe oraz ograniczają pienienie się związków myjących. Do najczęściej stosowanych środków dezynfekcyjnych należy chociażby popularny podchloryn sodu, a także kwas nadoctowy, perhydrol czy dwutlenek chloru. Umiejętne zastosowanie tych preparatów zapewnia powierzchniom efektywną ochronę przed wirusami, bakteriami, grzybami, pasożytami i innymi czynnikami chorobotwórczymi, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo produktów spożywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj