3 kroki do znalezienia nowej pracy

Jesteś młodym człowiekiem, który właśnie wkracza na rynek pracy? A może postanowiłeś zmienić coś w swoim życiu i rozpocząć nowy etap? Bez względu na powody bądź przyczyny, w znalezieniu pracy przyda się kilka konkretnych rad. Oto one.

1.Przygotuj i zaktualizuj CV

2.Bądź na bieżąco z rynkiem pracy

3.Nie zamykaj się na jedną branżę

Znalezienie nowej pracy, a zwłaszcza tej, która przyniesie oczekiwane korzyści oraz satysfakcję, może być niemałym wyzwaniem. Jednak jeśli dobrze się do tego przygotujemy, każda rozmowa kwalifikacyjna nie będzie powodem do stresu. Wystarczy skorzystać z kilku prostych porad.

Przygotuj i zaktualizuj CV

Niestety wiele procesów rekrutacyjnych zaczyna się (a często także kończy) na wysłaniu swojego życiorysu. Dlatego nie powinniśmy traktować CV jako świstka, na którym niedbale wyliczamy kolejne stanowiska, ukończone szkoły i kursy. CV może okazać się kluczem do twojego zatrudnienia, jednak musi być odpowiednio zadbane. Po pierwsze powinniśmy przygotować dokument pod konkretnego pracodawcę. Jeśli staramy się o pracę kierowcy, zdecydowanie bardziej musimy podkreślić wieloletnie doświadczenie za kierownicą oraz wszystkie najważniejsze uprawnienia niż np. kurs obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Całość informacji na nasz temat powinna znajdować się na jednej stronie A4, a całość musi być graficznie przejrzysta i przyjemna dla oka.

Bądź na bieżąco z rynkiem pracy

Dotyczy to zwłaszcza zupełnych nowicjuszy, jak i doświadczonych pracowników, którzy przepracowali na jednym stanowisku dobrych kilka lat. Te osoby często nie mają świadomości wymagań pracodawców, ani stawek obowiązujących w danej branży. We właściwym rozeznaniu może pomóc outplacement, czyli program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy, np. poprzez udział w seminariach, kontakt z doradcami rynku pracy czy bezpośrednie konsultacje na temat własnej przyszłości. Outplacement to częste narzędzie wykorzystywane również przez pracodawców, np. w przypadku dużych zwolnień. Jeśli powodem poszukiwania nowej pracy jest fiasko biznesu dotychczasowego pracodawcy, można mu zaproponować takie rozwiązanie dla pracowników.

Nie zamykaj się na jedną branżę

Ostatnia porada jest ogólna, jednak ma na celu zachęcenie od otwarcia się na nowe. Często, zwłaszcza u doświadczonych pracowników-specjalistów, po odejściu z dotychczasowego stanowiska pojawia się tylko jedna ścieżka przyszłości – znalezienie pracy w tej samej branży, tylko gdzie indziej. Jednak obecnie rynek jest bardzo otwarty na wszelkie zmiany, a firmy chętnie szkolą nowych pracowników, bardzo szybko tworząc z nich fachowców w zupełnie nowej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj