Zatrudnienie pracowników z Ukrainy – czy warto?

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy na różnych stanowiskach i szczeblach jest już w naszym kraju bardzo powszechne. Zwiększenie zapotrzebowania na produkcję przy jednoczesnej niskiej stopie bezrobocia spowodowało powstanie niszy, którą skutecznie wypełniają obcokrajowcy. Wielu przedsiębiorców obawia się jednak zatrudniania pracowników z Ukrainy, głównie ze względu na wymagane pozwolenia i dużą ilość formalności.

Pracownicy z Ukrainy – czy warto ich zatrudniać?

Polscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obywateli Ukrainy, nawet pomimo trudności związanych z zalegalizowaniem ich pobytu w Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy są nam bliscy pod wieloma względami. Podobieństwa       kulturowe i językowe sprawiają, że szybko aklimatyzują się oni w Polsce i chętnie zamieszkują nasz kraj na stałe.

Praca, którą obywatele Ukrainy otrzymują w Polsce bardzo często stanowi jedyne źródło utrzymania dla całej rodziny. Z tego względu pracownicy zza wschodniej granicy są bardzo zmotywowani i o wiele chętniej niż nasi rodacy podejmują się zadań dodatkowych. Praca zmianowa, nocna lub w nadgodzinach nie stanowi dla nich problemu. Osoby z Ukrainy są więc bardzo dobrymi pracownikami i cennym nabytkiem dla przedsiębiorcy.

Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Mimo że zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy może przynieść pracodawcy bardzo dużo korzyści, wielu przedsiębiorców nie decyduje się na ściąganie obcokrajowców. Główną blokadę w tym przypadku stanowią zawiłości prawne oraz niezbędne pozwolenia. Ponieważ Ukraina jest krajem znajdującym się poza Unią Europejską, pracownik pozyskany z tamtych rejonów musi posiadać:

  • zezwolenie na pobyt na terenie Polski (czasowy lub stały),
  • pozwolenie na pracę.

Samodzielne załatwianie formalności pochłania dużo czasu i w konsekwencji może okazać się dla przedsiębiorcy po prostu nieopłacalne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pośrednika, np. agencji pracy tymczasowej. Firmy tego typu zajmują się wszystkimi formalnościami i legalizacją pobytu pracownika na terytorium Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj