Właściwy dobór odzieży roboczej – unikając błędów korzystasz i oszczędzasz

wysokie buty

Pod pojęciem odzieży roboczej kryje się niezwykle obszerny asortyment produktów, dzięki którym pracownik może poczuć się bezpieczniej i pewniej podczas realizowania zawodowych obowiązków. Jak chętnie podkreślają projektanci roboczej odzieży, bezpieczeństwo i komfort pracowników są kluczowe w każdym środowisku pracy. Nie zawsze jednak każdy typ odzieży wpisuje się w ten trend. Wskazujemy na najpopularniejsze błędy dotyczące wyboru odzieży do pracy. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów przed procesem zakupowym.

Podstawowe błędy związane z zakupem odzieży roboczej

W niewielkich przedsiębiorstwach to najczęściej pracownicy są odpowiedzialni za zakup odpowiednich produktów ochronnych. Niekiedy zajmują się tym także pracownicy BHP, którzy wyznaczają standardy zakupu poszczególnych rodzajów asortymentu. Jakie błędy są popełniane na tym etapie planowania? Przede wszystkim problemy dotyczą zbyt niskiego budżetu – ubrania nie spełniają odpowiednich norm, nie są dostosowane do wymogów i niekiedy mogą zagrażać pracownikom. Przeświadczenie dotyczące posiadania jakiegokolwiek ubrania ochronnego bardzo często oddziałuje rozluźniająco – zatrudniony jest przekonany, że np. rękawiczki skórzane czy wysokie buty chronią jego ciało przed ewentualnymi niebezpieczeństwami obecnymi w miejscu pracy. Nie zawsze tak musi być. Warto zatem weryfikować, czy zakupiony towar posiada atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo użytkowania w danych warunkach. Jeśli element ubioru jest przeznaczony dla pracowników fizycznych, np. realizujących zadania na budowie, to karta produktowa musi jasno wskazywać możliwość używania ubrania w takich okolicznościach.

odzież robocza

Wybierz ubiór roboczy wysokiej jakości

W każdym środowisku, zwłaszcza tam, gdzie warunki widoczności są zmienne, kurtki odblaskowe stają się kluczowym elementem odzieży roboczej. Bezpieczeństwo pracowników zależy często od ich widoczności, a kurtka odblaskowa znacznie zwiększa szanse na zauważenie np. w pasie drogowym. Jest to szczególnie ważne, aby asortyment ubrań roboczych był dostosowany do realnych warunków panujących w pracy. Częstym błędem jest użytkowanie zanieczyszczonych fragmentów stroju, w tym przypadku kamizelek odblaskowych. Nie należy także oszczędzać na rękawicach roboczych i innych produktach, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo pracownika. Warto, aby każdy pracownik posiadał przynajmniej kilka kompletów odzieży – tak, aby w razie konieczności można było wymienić uszkodzone, zabrudzone czy zniszczone elementy.

Jak unikać błędów podczas wybierania odzieży roboczej?

Tańsze nie oznacza lepsze. To uniwersalna rada, która sprawdza się także w przypadku zakupu odzieży BHP. Słabe jakościowo produkty, sporządzone z tanich i gorszych tkanin, bardzo szybko będą nadawały się jedynie do wyrzucenia. Znacznie lepiej zakupić rozwiązania wzmacniane, np. rękawiczki skórzane z wysokojakościowego materiału. Podobnie jest, jeśli chodzi o wysokie buty do pracy – powinny mieć one bardzo mocną strukturę, nie tylko na czubie, ale także we fragmencie cholewki i podeszwy. Odpowiednie, jakościowe ubrania przynoszą długoterminowe korzyści poprzez minimalizację ryzyka wypadków i utraty zdrowia. To także większy komfort pracownika, co przekłada się bezpośrednio na lepszą wydajność pracy i efektywniejsze nastawienie psychiczne. Nie wybieraj produktów uniwersalnych – zdecydowanie lepiej postawić na ubrania, które są dostosowane do konkretnych potrzeb. Mowa m.in. o butach z antypoślizgową podeszwą – tam, gdzie taki parametr jest potrzebny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj