Konserwacja i utrzymanie ruchu w dobie przemysłu 4.0.

Zasoby internetowe są przesycone przemysłem 4.0. i pojęciami bezpośrednio z nim związanymi, takimi jak big data, Internet Rzeczy, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja. Czym dokładnie jest Przemysł 4.0 i jaki wpływ ma na zarządzanie utrzymaniem ruchu oraz konserwacją? Jak powinieneś podejść do tego tematu, aby być gotowym na postępujące zmiany technologiczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest Przemysł 4.0?

Czwarta rewolucja całkowicie zmienia oblicze produkcji towarów. Przechodząc przez epoki przemysłu 1.0. i 2.0. doszliśmy do rewolucyjnego momentu, w którym komputery stały się podstawą produkcji. Przemysł 4.0. wychodzi poza te ramy i wykorzystuje osiągnięcia wcześniejszej epoki do jeszcze większych innowacji- komputery łączą się i komunikują między sobą (a także z ludźmi), by podejmować złożone i w dużym stopniu autonomiczne decyzje. Czwarta rewolucja to większa wydajność i ograniczone marnotrawstwo. To również zaawansowana kontrola i planowanie oparte na danych a także algorytmy sztucznej inteligencji dostarczające wiarygodne prognozy i symulacje.

Internet Rzeczy (IoT)

To bardzo ważne pojęcie, dlatego poświęcamy mu kilka zdań wyjaśniających. Internet rzeczy łączy maszyny i ludzi. Wyposażając fabrykę w nowoczesne urządzenia przemysłowe, czujniki zbierające dane bezpośrednio z maszyn a także system do kontroli i utrzymania ruchu maszyn tworzymy jeden ekosystem efektywnie komunikujący się we wszystkich kierunkach. Zapewnia to przestrzeń do śledzenia, gromadzenia, wymiany i analizy ogromnej ilości danych. Zamiast zbierać dane w sposób czasochłonny i obarczony błędami IIoT gromadzi ja za Ciebie. Korzystając z rozwiązań takich jak system CMMS otrzymujesz zaawansowane, rzetelne i kompletne dane, które dają Ci lepszy wgląd w Twój biznes i które możesz wykorzystać do poprawy procedur .

Zarządzanie utrzymaniem ruchu 4.0.

Przemysł 4.0. ma wpływ na wiele aspektów pracy całej fabryki, w tym działań Służb Utrzymania Ruchu (SUR). Trzy najistotniejsze kwestie, które ulegają poprawie dzięki rewolucji to:

  • Konserwacja zapobiegawcza (predykcyjna)

Takie podejście do utrzymania sprawności parku maszynowego i obiektów pozwala przewidzieć, kiedy i gdzie może wystąpić awaria i podjąć odpowiednie działania, aby temu zapobiec. Regularne prace serwisowe i konserwacyjne wydłużają żywotność sprzętu, skracają czas poświęcony na nieplanowaną konserwację oraz ograniczają koszty potencjalnych napraw. Zwiększa się bezpieczeństwo, skracają przestoje a produkcja jest bardziej wydajna. Brzmi idealnie ale czy jest to łatwe do wdrożenia? Narzędzia i technologia w ramach czwartej rewolucji zmieniają te często teoretyczną koncepcję w możliwe do zastosowania, praktyczne rozwiązania dla firm produkcyjnych. Mowa tu między innymi o inteligentnych czujnikach, które zbierają dane z maszyn i ich części oraz odnotowują odstępstwa od ich standardowego działania. Czujniki połączone z systemem utrzymania ruchu (system CMMS) umożliwiają pełną kontrolę nad parkiem i optymalne planowanie konserwacji. CMMS powiadomi też techników o zaplanowanych dla nich zadaniach.

  • Kontrola kosztów

Wykorzystanie nowych technologii pozwala zaoszczędzić pieniądze na różnych etapach procesu produkcyjnego. W sposób oczywisty ma duży wpływ na optymalizację kosztową w zakresie zarządzania parkiem maszynowym a także zarządzania zapasami. Wspomniana wcześniej konserwacja zapobiegawcza zmniejsza ilość nieprzewidzianych napraw i wielkość tych napraw oraz nieplanowane przestoje co generuje duże oszczędności i pozwala na czas realizować zaplanowane zlecenia. Nowe systemy pozwalają zakładom produkcyjnym na zautomatyzowanie i usprawnienie proces zamawiania. Z wydajnym systemem CMMS można ograniczyć zapasy części zamiennych i jednocześnie zabezpieczyć niezbędne minima, potrzebne do planowanych napraw czy działań konserwacyjnych. System CMMS od OptiMES przypomina też o terminach planowanych napraw u podwykonawców.

  • Wartość działań utrzymaniowych

Bardzo często działania służb Utrzymania Ruchu są niedoceniane i bagatelizowane. W momencie kiedy pojawia się awaria, nagle stają się widocznie i winni zaistniałemu problemowi albo – gdy uratują podbramkową sytuację – są chwaleni za „ugaszenie pożaru”. Taki sposób myślenia i kultywowanie reaktywnego podejścia może się zmienić wraz z rewolucją 4.0. Najnowsze narzędzia pozwalają dokładnie odnotować i zmierzyć czynności konserwacyjne oraz udowodnić ich wpływ na biznes. Niższe koszty i terminowa realizacja zleceń to także udział służb UR.

Wykorzystaj potencjał, jaki niesie rewolucja 4.0., dla swojej firmy. Celem nie jest zakup wielu nowych technologii – to droga do celu. Zadbaj, by ta droga była jak najlepiej spożytkowana. Wybierając system CMMS OptiMES masz pewność, że wspólnie zrealizujemy założone plany i przeniesiemy Twoją produkcję na wyższy poziom. Wykorzystanie systemu pozwoli Ci zbudować lepszą organizację pracy serwisowej i przyniesie duże korzyści finansowe dla Twojej firmy. Sprawdź co dokładnie zyskasz wdrażając OptiMES.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj