Nowoczesne technologie wykorzystywane przy obróbce metali i stali

Przemysłowa obróbka metali i stali wymaga zastosowania najnowocześniejszych technologicznie maszyn. Dzięki nim modelowanie skrawaniem, cieplne i plastyczne jest jeszcze bardziej efektywne. Jakie metody towarzyszą tym procesom?

Na czym polega przemysłowa obróbka metali?

Celem procesu jest nadanie odmiennych właściwości fizycznych i chemicznych danemu materiałowi. Mogą one obejmować również wymiar i kształt surowca. Efekt jest możliwy przy zastosowaniu jednej lub kilku metod modelowania, do których można zaliczyć obróbkę:

  • skrawaniem – toczenie, frezowanie, szlifowanie;
  • plastyczną – kucie, tłoczenie, ciągnienie, gięcie;
  • cieplną – wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, ulepszanie cieplne, stabilizowanie i przesycanie;
  • cieplno-chemiczną – aluminiowanie, nawęglanie, węgloazotowanie, chromowanie.

Jak wyglądają poszczególne procesy obróbki metali?

Potrzeba wytwarzania niezwykle precyzyjnych elementów w coraz krótszym czasie przyspieszyła rozwój maszyn przemysłowych. Obróbka metali i stali odbywa się obecnie przy pomocy najnowocześniejszych obrabiarek CNC, maszyn laserowych, plazmowych i wodnych.

Toczenie to jeden z najważniejszych sposobów obróbki skrawaniem. Podczas jego trwania realizuje się ruch obrotowy i liniowy. Pierwszy dotyczy elementu modelowanego, drugi natomiast narzędzia roboczego np. noża tokarskiego. Obecnie do realizacji wielkoseryjnych produkcji wykorzystuje się tokarki CNC, które obrabiają powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne i sferyczne, a także gwinty.

Przemysłowa obróbka metali i stali wykorzystuje też sposoby plastyczne do nadawania materiałom określonych kształtów. Bardzo dobrym przykładem jest modelowanie arkuszy blachy przy pomocy zaginarek, walcarek i pras hydraulicznych. Nadają one konkretne kształty elementom wykonanym ze stali hutniczej.

Poza wymienionymi wyżej nowoczesnymi sposobami realizacji obróbki metali można wyróżnić jeszcze:

  • spawanie hybrydowe,
  • skrawanie na sucho.

Realizacja skomplikowanych kształtów z dowolnych materiałów wymaga zastosowania najnowszych technologii, by produkcja mogła być wykonana szybko i precyzyjnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj