Przemysłowa obróbka metali i stali wymaga zastosowania najnowocześniejszych technologicznie maszyn. Dzięki nim modelowanie skrawaniem, cieplne i plastyczne jest jeszcze bardziej efektywne. Jakie metody towarzyszą tym procesom?
Na czym polega przemysłowa obróbka metali?
Celem procesu jest nadanie odmiennych właściwości fizycznych i chemicznych danemu materiałowi. Mogą one obejmować również wymiar i kształt surowca. Efekt jest możliwy przy zastosowaniu jednej lub kilku metod modelowania, do których można zaliczyć obróbkę:
- skrawaniem – toczenie, frezowanie, szlifowanie;
- plastyczną – kucie, tłoczenie, ciągnienie, gięcie;
- cieplną – wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, ulepszanie cieplne, stabilizowanie i przesycanie;
- cieplno-chemiczną – aluminiowanie, nawęglanie, węgloazotowanie, chromowanie.
Jak wyglądają poszczególne procesy obróbki metali?
Potrzeba wytwarzania niezwykle precyzyjnych elementów w coraz krótszym czasie przyspieszyła rozwój maszyn przemysłowych. Obróbka metali i stali odbywa się obecnie przy pomocy najnowocześniejszych obrabiarek CNC, maszyn laserowych, plazmowych i wodnych.
Toczenie to jeden z najważniejszych sposobów obróbki skrawaniem. Podczas jego trwania realizuje się ruch obrotowy i liniowy. Pierwszy dotyczy elementu modelowanego, drugi natomiast narzędzia roboczego np. noża tokarskiego. Obecnie do realizacji wielkoseryjnych produkcji wykorzystuje się tokarki CNC, które obrabiają powierzchnie zewnętrzne, wewnętrzne i sferyczne, a także gwinty.
Przemysłowa obróbka metali i stali wykorzystuje też sposoby plastyczne do nadawania materiałom określonych kształtów. Bardzo dobrym przykładem jest modelowanie arkuszy blachy przy pomocy zaginarek, walcarek i pras hydraulicznych. Nadają one konkretne kształty elementom wykonanym ze stali hutniczej.
Poza wymienionymi wyżej nowoczesnymi sposobami realizacji obróbki metali można wyróżnić jeszcze:
- spawanie hybrydowe,
- skrawanie na sucho.
Realizacja skomplikowanych kształtów z dowolnych materiałów wymaga zastosowania najnowszych technologii, by produkcja mogła być wykonana szybko i precyzyjnie.