Ubezpieczenia OC i AC chronią kierowców przed skutkami finansowymi wypadków związanymi z uszkodzeniami aut. Aby zwiększyć zakres tej ochrony, warto rozważyć zakup dodatkowej polisy – NNW Kierowcy i Pasażerów. Zobacz, co możesz zyskać, jeśli się na nią zdecydujesz.
Z tekstu dowiesz się:
- NNW KiP – co to jest za ubezpieczenie,
- ubezpieczenie NNW KiP – czy warto je wykupić,
- co oznacza suma ubezpieczenia NNW KiP.
Ubezpieczenie NNW KiP jest dobrowolne. Warto jednak rozważyć jego zakup, ponieważ może być ono istotnym zabezpieczeniem finansowym w razie poważnego wypadku. Co ważne, ubezpieczenie NNW Kierowcy i Pasażerów działa niezależnie od innych polis. Nie musisz więc kupować NNW komunikacyjnego w tej samej firmie, w której korzystasz z OC i AC.
NNW Kierowcy i Pasażerów – co to jest?
Ubezpieczenie NNW KiP zapewnia ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Pod tym pojęciem kryją się trzy zdarzenia, które powstały w wyniku zdarzenia drogowego lub w trakcie obsługi pojazdu. Co obejmuje NNW Kierowcy i Pasażerów? Sprawdź:
- trwały uszczerbek na zdrowiu,
- czasowa niezdolność do wykonywania pracy lub nauki,
- zgon.
Trwały uszczerbek na zdrowiu to trwałe lub długotrwałe naruszenie sprawności organizmu, które nie rokuje poprawy. Przy ustalaniu odszkodowania trwały uszczerbek na zdrowiu jest wyrażany w procentach na podstawie opinii lekarza i tabel ubezpieczyciela.
Aby dowiedzieć się, ile procent obejmuje konkretny uszczerbek na zdrowiu, należy zapoznać się z OWU polisy lub dokumentami uzupełniającymi do umowy. Warto podkreślić, że jeśli skutkiem wypadku jest uszkodzenie więcej niż jednej części ciała, na wysokość odszkodowania będzie się składała suma świadczeń za poszczególne straty.
NNW Kierowcy i Pasażerów – dlaczego warto?
Skutki poważnych wypadków mogą mieć wpływ na całe życie. Świadczenie wypłacane w ramach NNW KiP jest więc w stanie pokryć część kosztów za rehabilitację, protezy, wizyty u lekarzy czy konieczność rezygnacji z dotychczasowego zawodu (np. kierowcy). Co ważne, ubezpieczenie NNW KiP działa nie tylko w razie wypadków drogowych, ale też innych zdarzeń związanych z prowadzeniem i obsługą pojazdu:
- kolizją drogową i stłuczką parkingową,
- wsiadaniem do pojazdu i wysiadaniem z niego
- załadunkiem bagażu.
Przy wyborze ubezpieczenia NNW KiP warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny obowiązywania polisy. Jeśli często wyjeżdżasz za granicę albo planujesz w najbliższym czasie urlop poza Polską, wybierz NNW KiP, które jest ważne na całym świecie.
Dobrze wybrane NNW komunikacyjne pozwala chronić nie tylko kierowcę, ale też wszystkich pasażerów. Liczba osób objętych ubezpieczeniem zależy od liczby miejsc wpisanych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
NNW komunikacyjne dla kierowcy i pasażerów – suma ubezpieczenia
Bardzo ważną informacją dla osoby, która chce wykupić polisę NNW KiP, jest kwota ubezpieczenia. W zależności od oferty firmy może ona być wyliczana albo na wszystkich pasażerów, albo na każdą osobę objętą polisą. To drugie rozwiązanie jest dostępne w ERGO Hestia ubezpieczenia NNW KiP.
Suma ubezpieczenia stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela w stosunku do każdej osoby, która jest objęta polisą. W przypadku ERGO Hestii dolna granica to 5 tys. zł (wariant I), natomiast górna – 60 tys. zł.
Jak na podstawie sumy ubezpieczenia i OWU jest wyliczana kwota odszkodowania?
W trakcie podpisywania umowy musi być ustalony koszt każdego procenta trwałego uszczerbku na zdrowiu. Następnie ta kwota jest mnożona przez wartość dla poszczególnych uszkodzeń ciała. Jeśli więc np. uszkodzenie górnego odcinka kręgosłupa stanowi 15% trwałego uszczerbku na zdrowiu, wówczas należy pomnożyć 15 przez koszt procenta sumy ubezpieczenia.
Z pewnością nikt nie decyduje się na zakup NNW KiP z myślą, że zostanie ono kiedykolwiek wykorzystane. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo finansowe swoje i najbliższych w razie poważnych zdarzeń i od razu zapewnić ochronę w postaci ubezpieczenia. Dzięki NNW KiP można bowiem usprawnić proces leczenia lub zapewnić sobie dobrą i stałą opiekę lekarską.