O czym świadczy certyfikat ekologiczny?

Certyfikacja produkcji ekologicznej budzi zainteresowanie zarówno wśród producentów, jak i konsumentów. Jest jednym z kluczowych elementów wspierających zielone rynki oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju. Pozwala rolnikom i firmom wytwarzającym żywność osiągnąć konkurencyjność i wprowadzać na rynek artykuły o najwyżej jakości. Jednak o czym tak naprawdę świadczy certyfikat ekologiczny?

Czym jest certyfikacja ekologiczna?

Eko-certyfikacja ma miejsce wtedy, gdy niezależna agencja – organizacja rządowa, pozarządowa lub konsorcjum branżowe, testuje i weryfikuje przestrzeganie zrównoważonej praktyki przy produkcji danego artykułu. Certyfikaty ekologiczne są zwykle stosowane do produktów, ale można je również nałożyć na całe procesy.

Certyfikacji poddają się nie tylko producenci żywności (tj. rolnicy) ale i przetwórcy, firmy konfekcjonujące oraz hurtownie skupujące płody rolne.

Więcej o tym, jakie znaczenie ma certyfikacja ekologiczna i do jakich firm jest skierowana, można przeczytać na stronie https://www.bureauveritas.pl/needs/certyfikacja-produkcji-ekologicznej.

Uzyskanie certyfikatu ekologicznego – co mówi o firmie?

Wdrażając certyfikat można udowodnić swoim interesariuszom, klientom i personelowi, że wie się o swoich obowiązkach środowiskowych i chce się zmniejszyć negatywny wpływ firmy na środowisko. Wiąże się to z ​​ograniczaniem ryzyka i podejmowaniem działań łagodzących, które mają przynieść pozytywne skutki w przyszłości. Certyfikat ekologiczny świadczy również o tym, że przedsiębiorstwo działa zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi i międzynarodowymi.

Posiadanie certyfikatu daje potencjalnym klientom natychmiastowe potwierdzenie, że firma podejmuje racjonalne i rzeczywiste kroki w celu zminimalizowania wpływu organizacji na środowisko. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ rynek coraz bardziej rozumie kwestie ekologiczne, a konsumenci stają się świadomymi odbiorcami.

Wykwalifikowani pracownicy również coraz częściej chcą pracować w organizacjach, które posiadają certyfikat ekologiczny. Zdają sobie oni sprawę z tego, że zahamowanie zanieczyszczenia środowiska nie jest trendem, a jedyną drogą, jaką muszą podążać obecne firmy.

Zielony liść, czyli logo

Produkty ekologiczne oznaczone są, obowiązującym w całej Unii Europejskiej, logiem zielonego liścia. Warto jednak wiedzieć, że w wielu krajach Europy Zachodniej występują także inne oznaczenia. Wynika to z faktu, że przed wprowadzeniem wspominanego wspólnotowego znaku obowiązywały tzw. prywatne normy (nadzorowane przez samych przedsiębiorców lub stowarzyszenia) dotyczące ekologicznej żywności i wypracowano własne, bardzo rozpoznawalne oznaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj