Inteligentne biuro – czym jest i jakie cechy powinno posiadać

Nowe technologie coraz głębiej przenikają w nasze życie. Przywykliśmy już do tego, że nasze smartfony to obecnie podręczne, multifunkcjonalne  “mini-komputery”, które sprawiają, że wszystko czego w obecnej chwili potrzebujemy, mamy na wyciągnięcie ręki. Nasze telewizory zaś umożliwiają nam dostęp do niezliczonych bibliotek filmowych, muzycznych i VOD, a poza tym sprawnie łączą się i komunikują z innymi urządzeniami, znacznie rozszerzając podstawowe funkcje. 

Zaczynamy też przyzwyczajać się do tego, iż nasze lodówki są w stanie komunikować nam o brakach w zapasach, a pralki, zmywarki i inne urządzenia mogą być obsługiwane z poziomu aplikacji mobilnej. Toteż temat inteligentnych budynków coraz częściej pojawia się na tapecie. Chcemy żyć wygodniej, a nowe technologie są na to ogromną szansą. Ułatwiać codzienne czynności możemy nie tylko w domach, ale przede wszystkim w budynkach biurowych – w pracy spędzamy przecież ogromną część naszego życia.

Czym jest Inteligentne Biuro?

Inteligentne Biura czyli Smart Office to pomieszczenia biurowe, w których praca usprawniona jest przez rozwiązania technologiczne, pozwalające na komunikowanie się urządzeń między sobą. Systemy sterowania pozwalają nam na zarządzanie wieloma sprzętami jednocześnie. Oświetlenie, klimatyzacja, rolety, projektory, komputery i wiele innych urządzeń, może być obsługiwane jedną aplikacją.

Systemy sterowania mogą działać również według ściśle określonych scenariuszy. Taki scenariusz warunkowany jest przez wiele czynników, na przykład przez ilość osób w pomieszczeniu, temperaturę w jego wnętrzu czy porę dnia i rodzaj oświetlenia. Każda z tych zmiennych określa, jakie akcje zostaną wykonane przez dane urządzenia.

Jakie rozwiązania możemy spotkać w Inteligentnych Biurach?

Praca w biurze nie zawsze jest prosta, łatwa i przyjemna. Szczególnie, gdy napotykamy problemy techniczne. Podczas prezentacji projektor nie chce się połączyć z siecią, a klimatyzacja odmawia posłuszeństwa i konieczne jest otworzenie okien? Podczas wideokonferencji okazuje się, że nie mamy dostępu do potrzebnych plików i ważnych danych? Inteligentne urządzenia i połączone z nimi systemy sterowania stanowią rozwiązanie tych problemów.

W salach konferencyjnych, wyposażonych w odpowiedni sprzęt, możemy za pomocą jednego panelu sterować oświetleniem, klimatyzacją, nagłośnieniem, roletami i innymi urządzeniami. Dodatkowo, umieszczone przed salą specjalne ekrany, mogą wyświetlać aktualizowaną na bieżąco listę spotkań na danej sali, a odpowiednio skonfigurowane czujniki ruchu wewnątrz sali, pozwolą w razie potrzeby poinformować innych o przedłużeniu spotkania.

Inteligentne biura to także inteligentne stanowiska pracy. W Smart Office często możemy spotkać się z tzw. Hot Deskami. Przeznaczone są specjalnie dla pracowników, wykonujących swoje obowiązki, w różnych oddziałach firmy. Hot Deski rezerwowane są wcześniej i przygotowywane są w taki sposób, by pracownik po zajęciu stanowiska, miał dostęp do tego samego wyposażenia co zwykle. Potrzebne pliki, dokumenty, dane znajdują się w przestrzeni wirtualnej – tzw. chmurze, więc dostęp do nich jest możliwy niemalże z każdego miejsca na świecie.

W Smart Office możemy spotkać również wiele innych technologii usprawniających codzienną pracę. Wykonywanie swoich codziennych obowiązków, w takich warunkach staje się czystą przyjemnością. Warto zapoznać się z ofertą firmy VisionCube, specjalizującej  się w doradztwie, projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych systemów sterowania oraz rozwiązań wideokonferencyjnych i audiowizualnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj