Co warto wiedzieć przed zakupem zbiornika ciśnieniowego?

Zbiorniki ciśnieniowe stanowią istotny element każdego systemu sprężonego powietrza. Służą nie tylko jako tymczasowe miejsce do gromadzenia sprężonego powietrza, ale także umożliwiają wydajniejsze działanie systemu wszędzie tam, gdzie chwilowe zapotrzebowanie urządzeń przewyższa wydajność kompresora.

Rodzaj materiału, z którego wykonany jest zbiornik ciśnieniowy zależy przede wszystkim od rodzaju medium, które będzie w nim przechowywane. Większość zbiorników wykonana jest ze stali węglowej malowanej proszkowo na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest najtańszą opcją i sprawdza się w większości zastosowań. Brak warstwy ochronnej wewnątrz w połączeniu z gromadzącym się w zbiorniku kondensatem może prowadzić do powstawania korozji, która skraca żywotność samego zbiornika oraz może powodować zanieczyszczenie powietrza. Aby zwiększyć ochronę możemy poddać taki zbiornik cynkowaniu ogniowemu. Cynk chroni metal nieszlachetny poprzez reakcję chemiczną z czynnikami korozyjnymi. Klienci poszukujący bardzo trwałych zbiorników, odpornych na korozję i zachowujących bardzo wysoką czystość powietrza rozważą zapewne jedną z najdroższych opcji, jaką jest zakup zbiornika ze stali nierdzewnej.

W zależności od ilości miejsca jakim dysponujemy w zakładzie możemy wyróżnić zbiorniki: poziome i pionowe. Ich pojemność jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 0,02 do 30 m3. Ciśnienie robocze w zależności od pojemności zbiornika może sięgać nawet 50 bar, natomiast temperatura pracy mieści się w przedziale od 20°C do +100°C. Na wybór właściwego zbiornika wpływa wydajność kompresora oraz wartość ciśnienia wymaganego przez odbiornik.

Dla bezpieczeństwa i prawidłowego działania zbiorniki ciśnieniowe powinny być wyposażone w następujące akcesoria:

– spust kondensatu, który uwalnia nadmiar kondensatu gromadzący się wewnątrz zbiornika;

manometr do monitorowania ciśnienia wewnętrznego;

– zawór bezpieczeństwa, który otworzy się automatycznie, jeśli ciśnienie w zbiorniku będzie zbyt wysokie.

Aby wypełnić wszystkie wymagania bezpieczeństwa, zbiornik ciśnieniowy powinien zostać zgłoszony do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) w celu uzyskania decyzji zezwalającej na jego eksploatację w momencie, gdy umiejscowiony jest w agregacie sprężarkowym lub instalacji zbiornikowej, a współczynnik wynikający z iloczynu pojemności i nadciśnienia jest większy niż 300 bar x dm3.

Specjalnym rodzajem zbiorników są zbiorniki ciśnieniowe do lakierów i farb. Są one wykorzystywane z dedykowanymi pistoletami ręcznymi bądź automatycznymi, do pokrywania większych powierzchni lub na produkcji. Nieodłącznym elementem wlotu powietrza do zbiornika jest reduktor, manometr, zawór bezpieczeństwa oraz odpowietrznik. Do zbiornika może być zamontowane mieszadło ręczne, pneumatyczne lub elektryczne oraz wskaźniki poziomu substancji i filtr.

Wysokie ciśnienie wewnętrzne w zbiorniku powietrza powoduje, że awarie są wyjątkowo niebezpieczne. Wadliwy projekt, praca powyżej maksymalnego dopuszczonego ciśnienia, niewłaściwa instalacja czy korozja może spowodować pęknięcie zbiornika i dokonać poważnych uszkodzeń obiektu, sprzętu oraz spowodować poważne obrażenia lub śmierć pracowników znajdujących się w pobliżu. Dlatego, aby poprawić bezpieczeństwo należy pamiętać, aby:

– używać wyłącznie zbiorników zatwierdzonych przez UDT;

– nigdy nie zwiększać ciśnienia w zbiorniku ponad wartości dopuszczalne;

– upewnić się, że zbiornik ma manometr, który działa prawidłowo;

– okresowo sprawdzać zbiornik pod kątem korozji, oznak naprężenia spoiny oraz pęknięć;

– upewnić się, że zbiornik ma zawór bezpieczeństwa, który działa prawidłowo;

– często opróżniać zbiornik, aby zapobiec gromadzeniu się kondensatu.

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i są bardzo ważnym elementem instalacji sprężonego powietrza. Dobrze dobrany zbiornik sprężonego powietrza gwarantuje bezpieczne i wydajne działanie systemu oraz zapewnia rezerwę dodatkowej mocy do wykorzystania w okresach szczytowego zapotrzebowania. Pozwala to zredukować liczbę cykli dla sprężarki. Mniejsza liczba cykli oznacza mniejsze zużycie energii oraz dłuższe życie sprężarki. Zbiornik usytuowany zaraz za sprężarką pełni rolę separatora, który usuwa znaczną ilość kondensatu. W rezultacie powietrze na wejściu jest mniej wilgotne i zanieczyszczone niż powietrze dostarczane bezpośrednio ze sprężarki.

Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do kontaktu z firmą Pneumat, która od lat zajmuje się doradztwem technicznym i sprzedażą zbiorników ciśnieniowych pod różne potrzeby instalacyjne czy oczekiwania buforowe. Specjaliści z firmy Pneumat chętnie pomogą dobrać odpowiedni zbiornik, podpowiedzą najlepsze rozwiązania pod konkretne możliwości aplikacji, uwzględniające środowisko pracy oraz inne czynniki, mające wpływ na bezpieczną i prawidłową pracę zbiornika jak i instalacji pneumatycznej. Zachęcamy do odwiedzenia strony firmy tj. www.pneumat.com.pl, która jest jednocześnie sklepem internetowym dla firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj