Jakie właściwości ma woda gazowana?

Od lat prowadzone są dyskusje o tym, czy picie wody gazowanej jest zdrowe czy nie. Narosło bowiem sporo mitów wokół tak popularnej niegdyś wody sodowej, którą mogliśmy przygotować sobie w domu sami. Wystarczył do tego prosty syfon na naboje. Przez wiele lat różne środowiska promowały wodę niegazowaną. Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny i woda gazowana ma tak naprawdę szereg ciekawych zalet, o których znowu zaczyna się mówić głośno!

Woda gazowana – jak powstaje?

Dla niektórych może być zaskoczeniem, że woda gazowana nie jest jakimś nowoczesnym wynalazkiem. Pierwsze nasycenie wody dwutlenkiem węgla miało bowiem miejsce już w XVIII wieku. Bo gaz w wodzie, który ma postać drapiących nasze gardło bąbelków, to nic innego jak dwutlenek węgla. Obecnie spotykamy się z wodą gazowaną o różnym stopniu nasycenia dwutlenkiem węgla – niskim, średnim i wysokim. Wodę gazowaną możemy po prostu kupić w sklepie albo wyprodukować sobie sami, za pomocą wspomnianych już na samym początku, syfonów do wody sodowej.

Zalety wody gazowanej

O szkodliwości wody gazowanej krąży wiele opowieści, które niestety są najczęściej całkowicie wyssane z palca. Badania jasno pokazały, że rozsądne spożycie wody gazowanej u zdrowych osób nie wywołuje żadnych negatywnych skutków zdrowotnych, a wręcz odwrotnie! Uważać powinny jedynie osoby z przewlekle chorym układem trawienia, ponieważ faktycznie bąbelki mogą go podrażnić oraz osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

Poza tym spożywanie wody gazowanej nie tylko pozwala na szybsze ugaszenie pragnienia, ponieważ woda z dodatkiem dwutlenku węgla szybciej się wchłania, ale także niesie szereg innych ciekawych właściwości. Dzisiaj wiadomo już, że woda gazowana:

  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • orzeźwia i poprawia samopoczucie (nie bez powodu mówi się o uderzaniu wody sodowej do głowy!),
  • wspomaga wchłanianie magnezu i wapnia,
  • w odpowiednich dawkach może wspierać leczenie nadkwasoty żołądka, zaburzeń pracy jelit, zaparć i niestrawności czy infekcji dróg moczowych,
  • woda gazowana jest dłużej zdatna do spożycia, ponieważ dwutlenek węgla chroni przed rozwijaniem się w niej drobnoustrojów, zapewniając jej dłuższą świeżość.

Jak widać, zalet wody gazowanej jest naprawdę wiele. Prawdopodobnie, tak jak swojego czasu jajka, niesłusznie obwiniane o podwyższanie cholesterolu i wskazane jako niezdrowe, woda gazowana stała się ofiarą nierzetelności i fałszywej antyreklamy. Oczywiście wiadomo, że w nadmiarze nic nie jest zdrowe, jednak podobnie jak jajka, tak i woda gazowana spożywana w optymalnych ilościach nie tylko nam nie zaszkodzi, ale będzie nawet wspierać nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Woda gazowana czy niegazowana?

Zasadniczym pytaniem dla wielu będzie to, czy lepiej jest pić wodę gazowaną, czy wodę niegazowaną. I tak jak w większości przypadków, tutaj także warto zastosować dobrą i sprawdzoną metodę złotego środka. Czyli najlepiej jest spożywać zarówno wodę gazowaną, jak i wodę niegazowaną. Podstawą zdrowia zawsze jest równowaga i zdrowy rozsądek, które należy zachować nie tylko w przypadku picia wody, ale także w całej swojej diecie… i życiu.

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk – Twoja woda gazowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj