Czy warto kupić ubezpieczenie OC/AC?

W świetle prawa masz obowiązek wykupić jedno ubezpieczenie komunikacyjne: OC. Jeśli będziesz sprawą kolizji czy innej szkody, umożliwi ono uzyskanie odszkodowania osobie pokrzywdzonej. Na pieniądze jednak nie będziesz mógł liczyć Ty. Czy w związku z tym warto zapłacić więcej i wybrać ubezpieczenie OC/AC? Przekonaj się, czym jest i w jakich sytuacjach może Ci się przydać.

Dlaczego warto wykupić polisę OC/AC?

OC, czyli ochrona odpowiedzialności cywilnej, sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy do szkody dojdzie z Twojej winy. Nie będziesz musiał płacić odszkodowania z własnej kieszeni: ani za leczenie pokrzywdzonego, ani za naprawę samochodu czy wymianę części. Niestety podczas zderzenia na pewno Twój samochód również się uszkodzi. By nie nadwyrężać budżetu na czarną godzinę, zadbaj wcześniej o AC, czyli autocasco.

Posiadając autocasco, w ustalonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia sytuacjach otrzymasz wsparcie pieniężne, by naprawić swój pojazd. Polisę tę możesz kupić samodzielnie lub jako pakiet OC/AC. To drugie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze, ponieważ umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy.

Kiedy kupujesz OC, ubezpieczyciel wylicza Ci zniżki i na ich podstawie ustala cenę polisy. Podobnie jest w przypadku AC. Chcesz wiedzieć, ile łącznie zapłacisz za OC/AC? Wykorzystaj kalkulator internetowy, by poznać wysokość swojej składki: https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/.

Kiedy zadziała OC, a kiedy AC?

Wykupione przez Ciebie OC ma zastosowanie jedynie podczas zdarzeń drogowych, których winowajcą jesteś Ty. Obejmuje szereg czynności: jazdę samochodem, wsiadanie i wysiadanie, parkowanie, postój, załadunek i rozładunek, ruszanie i zatrzymywanie. Niezależnie od tego, co akurat robisz w samochodzie, jesteś chroniony przez OC.

Podobnie jest w przypadku AC – działa we wszystkich powyższych sytuacjach. Działa jednak w odmienny sposób, ponieważ OC wiąże się z odszkodowaniem zarówno za zniszczenia auta, jak utratę zdrowia przez poszkodowanego. AC dotyczy wyłącznie uszkodzeń auta. Ponadto autocasco chroni przed kradzieżą całego samochodu lub wyposażenia, zniszczenia go przez niezidentyfikowane osoby – np. gdy ktoś uderzył w Twój samochód i odjechał lub chuligani porysowali karoserię – a także w wyniku szkód wywołanych działaniem sił natury. Czy to pożar, czy powódź, czy huragan, możesz liczyć na odszkodowanie z AC.

Minicasco zamiast autocasco?

Niektórym kierowcom ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży AC, z uwagi na co nie będą mogli wykupić standardowego pakietu OC/AC. Pozostanie im do dyspozycji minicasco, czyli pomniejszone autocasco. Umożliwia uzyskanie odszkodowania tylko w przypadku kradzieży, szkody całkowitej lub uszkodzenia przez siły natury. Dlaczego nie obejmuje mniejszych szkód? Ponieważ do takich dochodzi najczęściej, a w przypadku starego samochodu koszt naprawy mógłby przekroczyć wartość pojazdu. Dla ubezpieczyciela jest to po prostu nieopłacalne.

Skorzystaj z kalkulatora OC/AC i sprawdź, które towarzystwa mogą Ci zaoferować taki pakiet, jaki ma zakres i w jakiej cenie jest dostępny. Zastanów się, którą ofertę wybrać, i zamów się wygodnie – przez internet. Korzystaj z kompleksowej ochrony nawet od dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj