Współpraca z lektorem a forma zatrudnienia

Współpraca z lektorem może mieć różną formę, w zależności od tego w jaki sposób chcemy go zatrudnić. Nie zawsze musi być to zatrudnienie na podstawie umowy o pracę czy umowy o dzieło. Możliwości jest tak naprawdę znacznie więcej. Kwestia wyboru formy współpracy z lektorem jest bardzo ważna, dlatego też należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Tym bardziej, jeśli dotyczy to szkoły językowej, która ma zamiar nawiązać współpracę z kilkoma lektorami.

Jak forma zatrudnienia będzie najkorzystniejsza w przypadku współpracy szkoły językowej z lektorem?

Decydując się na współpracę z lektorem, należy określić to, w jakiej formie go zatrudnimy. Do dyspozycji mamy umowy zlecenie, zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, własną działalność gospodarczą lektora czy umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Jak nie trudno jest się domyślić, każda z form zatrudnienia wiąże się z inną wysokością wynagrodzenia. To na jakie rozwiązanie zdecyduje się szkoła językowa, będzie miało bezpośredni wpływ na budżet. Koszty to jedno, ale każda z form zatrudnienia różni się także od strony formalnej i praktycznej. Pierwszym krokiem jest wobec tego dokładne przeanalizowanie każdego rodzaju współpracy z lektorem.

Usługi lektorskie – https://www.powitania.pl/nagrania-lektorskie/ mogą być świadczone w oparciu o umowę o pracę, co dla samego lektora jest dosyć korzystną opcją, ale dla szkoły największym obciążeniem. Trzeba liczyć się z kosztami związanymi ze składkami ZUS i małą elastycznością takiej umowy. Zaletą jest jednak stabilność zatrudnienia budująca dobre relacje z personelem. Większą elastyczność daje umowa zlecenie, która regulowana jest przez kodeks cywilny. Dalej jest umowa o dzieło uznawana za najbardziej elastyczną i opłacalną dla obu stron. Nie odprowadza się tutaj składek na ZUS. Podobnie będzie z lektorem posiadającym własną działalność gospodarczą. Wówczas lektor może nawet wiele poniesionych wydatków wpisać sobie w koszty, przez co zredukuje wysokość podatku dochodowego. Największe całkowite koszty w przypadku pracodawcy ponoszone są przy umowie o pracę i umowie zlecenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj