Planowanie mediów… czyli co?

Praca każdej dużej agencji, czy domów mediowych nie polega jedynie na wymyślaniu koncepcji reklamowych. Bardzo ważny jest także wybór odpowiednich miejsc, gdzie dany przekaz zostanie zamieszczony.

To trzeba wiedzieć

Planowanie mediów to dość złożony proces. Na początek należy przeanalizować grupę docelową. Określić jej wiek, płeć, miejsce zamieszkania i, w miarę możliwości, zainteresowania. Ten ostatni czynnik dotyczy szczególnie wykupienia czasu w telewizji i radiu. Planując media, konieczna jest znajomość pewnych definicji. Pierwszą z nich są media reklamy. Dotyczą one wszystkich środków przekazu wykorzystywanych podczas planowania. Muszą one mieć podobne cechy. Nośnik reklamy z kolei to dokładny środek, który wybierzemy. Może być to między inny billboard sponsorowany czy tak zwany citylight.

Krok po kroku

Gdy uda nam się już określić odbiorców naszej reklamy możemy przejść dalej i dokonać analizy rynku mediów oraz wszystkich działań konkurencji. Następny krok to wybór strategii i rozpisanie dokładnego planu. Po tym wszystkim będziemy gotowi do zakupu mediów. Podczas wyboru sprawdźmy wszystkie wskaźniki kosztowe takie jak CPERP (Cost per Effective Reach Point), CPP (Cost per Point) oraz CPM (Cost per mille, nazywany też Cost per Thousand). Nie można także zapominać o tak zwanym GRP, czyli Gross Rating Point.

Ogromny wybór

Planowanie mediów daje nam bardzo szerokie możliwości. Możemy wybierać pomiędzy telewizją, radiem, prasą, Internetem, kinem, a nawet nośnikami typu outdoor. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a wybór jest uzależniony od strategii, na jakiej się skupimy. Przykładowo telewizja jest dobrym kierunkiem, jeśli zależy nam na sporych zasięgach i budowaniu świadomości marki. Z kolei korzystając z prasy, możemy dotrzeć do ściśle sprecyzowanych grup odbiorców, podzielonych między innymi przez wzgląd na specjalizację.

Proces planowania mediów jest niezwykle ciekawy i można podczas niego wyciągnąć wiele interesujących wniosków. Nagle może okazać się, że wybrana przez nas stacja telewizyjna, czy czas emisji reklamy na pewno się nie sprawdzą i musimy kierować przekaz w zupełnie innym miejscu i zmieniać harmonogram. Dlatego też podczas planowania nie należy podejmować zbyt pochopnych decyzji. Każdy krok musi być bowiem poparty rzetelną analizą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj