Zalety współpracy przedsiębiorstw ze szkołami zawodowymi

Szkoły zawodowe dbają o odpowiednie przygotowanie uczniów do pracy. W dobie dynamicznie rozwijających się zawodów i potrzeb rynku pracy dyrektorzy szkół co raz częściej nawiązują ścisłą współpracę z rozwijającymi się firmami, które mogą skutecznie wspierać praktyczną naukę uczniów, a tym samym przygotować młodych do rozpoczęcia pracy.

Nowoczesne szkoły zawodowe

Mijają już czasy, kiedy uczniom szkół zawodowych wystarczała wiedza teoretyczna i krótkie praktyki w wybranej firmie, która i tak nie gwarantowała zatrudnienia. W tej chwili coraz więcej szkół tworzy tzw. klasy patronackie, których uczniowie we współpracy z zaangażowanymi firmami przygotowywani są do płynnego wejścia na rynek pracy. Oprócz tradycyjnej nauki w szkole cała klasa uczestniczy w praktycznych zajęciach organizowanych przez wybrane przedsiębiorstwo. Uczniowie poznają zasady pracy, maszyny, sprzęt, zespół i możliwości, jakie stawia przed nimi konkretna firma. Bardzo szybko konfrontują się z praktyczną stroną wybranej profesji i realiami rynku pracy.

Współpraca szkoły zawodowej z przedsiębiorstwem

Dzięki współpracy z nowoczesnymi firmami ze swojego regionu szkoła zawodowa staje się bardziej atrakcyjnym wyborem dla kandydatów, a jednocześnie partnerem wspierającym lokalny biznes. Już od samego początku współpraca ta polega na podejmowaniu wspólnych decyzji w sprawie klasy patronackiej, doboru programu nauczania, planu zajęć praktycznych i zaangażowania pracowników wybranej firmy.

Dzięki temu, że szkoła poznaje aktualne potrzeby przedsiębiorstwa i realia pracy, jest w stanie dostosować program i lepiej przygotować uczniów, czyli przyszłych pracowników.

Tym samym przedsiębiorstwo dobrze poznaje całą grupę młodych osób, z której jest w stanie wyłonić najbardziej odpowiednich kandydatów na dane stanowiska, przybliżyć im funkcjonowanie firmy, przygotować do zasad panujących w firmie. Dzięki tej współpracy absolwenci klasy patronackiej zaczynają pracować tuż po ukończeniu nauki w szkole zawodowej. Nie tracą czasu na poszukiwania ofert pracy i udział w procesach rekrutacyjnych. Przedsiębiorstwo, które ich zatrudnia również oszczędza swój czas i gromadzi młodych lojalnych pracowników. Współpraca szkoły i firmy ma wpływ na ścieżki kariery uczniów oraz rozwój kadry przedsiębiorstwa, a w dalszej perspektywie rozwój regionalnego rynku pracy i realne obniżenie wskaźników bezrobocia!

Jak stworzyć klasę patronacką?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który jest zainteresowany kształceniem dualnym, zgłoś się do Edunet Poland – to centrum kompetencji działające przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Edunet Poland zajmuje się kształceniem dualnym, a więc również współpracą między szkołami zawodowymi i przedsiębiorstwami. Specjaliści Edunet Poland zajmują się całym procesem tworzenia klasy patronackiej, która przyczynia się do rozwoju zawodowego młodych ludzi oraz wspiera nowoczesne firmy.

Odwiedź stronę internetową Edunet-Poland.pl i poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące kształcenia dualnego oraz szczegóły dotyczące współpracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj