Zakupy w sieci robi dziś około 15 mln Polaków. Błyskawiczny rozwój internetowego handlu sprawia, że każdy przedsiębiorca działający w tej branży musi nieustannie doskonalić pewne procesy i podnosić konkurencyjność. Elektroniczny handel już dawno przestał być rywalizacją wyłącznie na cenę. Nadal stanowi ona istotne kryterium wyboru, ale klienci stali się o wiele bardziej wymagający. Dziś konkurencyjność w branży e-commerce to przede wszystkim wyścig z czasem. O wiele większe szanse mają zatem ci sprzedawcy, którzy są w stanie zaoferować nie tylko atrakcyjne ceny towarów, ale również ich błyskawiczną dostawę. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak przyciągnąć klientów do sklepu internetowego, najwyższy czas, aby zadbać o sprawnie działający proces logistyczny.
Jak zachęcić klienta do zakupu w sklepie internetowym?
Klient sklepu internetowego jest dziś bardzo wymagający. Nie lubi długo czekać na zakupy. Ceni sobie błyskawiczną obsługę, prosty, intuicyjny i wygodny proces zamawiania produktów, a także przyjazną politykę zwrotów i reklamacji. We wszystkich tych procesach najistotniejsza jest zatem logistyka sklepu internetowego – to właśnie ona w głównej mierze decyduje o tym, czy klient będzie zadowolony z zakupów. Niestety logistyka jest często niedoceniana. To olbrzymi błąd, ponieważ inwestycja w nowoczesne systemy do zarządzania magazynami lub skorzystanie z usług zewnętrznych podmiotów oferujących tak zwany fulfillment (np. usługa fulfillment od mwlogistics.pl) stanowią ogromną szansę na usprawnienie działania sklepu internetowego.
Z perspektywy właściciela e-sklepu oznacza to zautomatyzowanie wielu procesów logistycznych, wyeliminowanie błędów pojawiających się podczas kompletacji i wysyłki zamówień, ograniczenie liczby zwrotów czy wykrycie obszarów wymagających poprawy. Z punktu widzenia klienta natomiast będzie to przede wszystkim skrócenie do minimum czasu oczekiwania na przesyłkę oraz zwiększenie poziomu obsługi, co na tak konkurencyjnym dziś rynku zakupów elektronicznych stanowi niezwykle istotny argument przemawiający za wyborem danego e-sklepu – mówi ekspert firmy https://mwlogistics.pl/.
Logistyka sklepu internetowego – dlaczego jest ważna?
Warto o tym pamiętać, ponieważ, jak wynika z publikowanych od lat raportów Gemius dotyczących rynku e-commerce w Polsce, największą bolączką klientów jest zbyt długi czas oczekiwania na przesyłkę. Znaczna część z nich kupowałaby chętniej, gdyby czas dostawy był krótszy, a cena dostarczenia zamówień niższa. Odpowiedzią na to wszystko jest ponownie profesjonalne zarządzanie logistyką sklepów internetowych, która prowadzi nie tylko do usprawnienia pewnych procesów, ale także do zidentyfikowania i ograniczenia wielu zbędnych kosztów. Z coraz większym przekonaniem sklepy internetowe decydują się na outsourcing logistyki magazynowej, a nawet kompleksowe usługi typu fulfillment, zamiast inwestowania we własne powierzchnie magazynowe i samodzielnego realizowania procesów logistycznych.
Outsourcing logistyki – dlaczego warto?
Lokowanie znacznych środków finansowych w niezwykle wymagający proces inwestycyjny związany z budową i prowadzeniem własnego magazynu może być dla wielu sklepów internetowych nieopłacalny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę przestoje w sprzedaży. Problem pojawia się również wtedy, kiedy sklep zaczyna się rozrastać i nagle samodzielne magazynowanie, pakowanie i wysyłka towarów staje się zbyt kosztowne i czasochłonne. W takich sytuacjach zdecydowanie bardziej opłaca się nawiązać współpracę z firmą świadczącą usługi logistyczne dla sklepów internetowych. Koszty, jakie ponosi wówczas właściciel e-sklepu, obejmują wyłącznie magazynowanie i obsługę zamówień, co w porównaniu do kosztów stałych związanych z prowadzeniem własnego magazynu może oznaczać oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych w skali miesiąca. Można zdecydować się zarówno na pojedyncze usługi, dostosowane do możliwości danego sklepu internetowego, jak np. samo magazynowanie, a także na fulfillment dla e-commerce, obejmujący magazynowanie, pakowanie, wysyłkę towarów, a nawet obsługę zwrotów i reklamacji czy personalizowane pakowanie zamówień.
Organizacja łańcucha dostaw w branży e-commerce jest niezwykle ważna. To właśnie logistyka sklepu internetowego w znacznej mierze przesądza o jego przyszłości. Warto zadbać o sprawnie działający proces logistyczny, a w przypadku korzystania z usług outsourcingu – starannie dobierać partnerów, którym proces ten zostanie ostatecznie powierzony.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Mymemo