Optymalizacja produkcji – sposób na zwiększenie zysków w przedsiębiorstwie przemysłowym.

Usprawnienie procesu produkcyjnego to większa wydajność i mniejsze koszty, a jednocześnie lepsza jakość. Pamiętajmy, że firmy produkcyjne borykają się z wieloma wyzwaniami – pierwsze z brzegu to zmiany sezonowe, zamówienia o różnych wielkościach partii czy dodatkowe zamówienia „na wczoraj”, skomplikowana logistyka magazynowa, rotacja pracowników. Optymalizacja pozwala sobie z nimi radzić, utrzymując ciągłość i jakość produkcji.

W dobie silnej konkurencji rynkowej i napędzających wyścig nowoczesnych technologii, by firma wysunęła się na pozycję lidera i utrzymała ją, konieczna jest elastyczność, ciągłe aktualizowanie wiedzy i podążanie za najnowocześniejszymi rozwiązaniami i trendami.

Optymalizacja produkcji drogą do sukcesu

Na rynku nadal funkcjonują firmy, które zakładają, że tnąc koszty zarobią więcej. Można zatem ograniczyć zatrudnienie, premie, jakość. Czy to rzeczywiście działa? Mądry manager zdaje sobie sprawę, że w dłuższym rozrachunku jest to droga prowadząca donikąd. Z tej perspektywy warto przyjrzeć się dokładniej tematowi optymalizacji procesu produkcyjnego. Jest to najlepszy sposób, aby z jednej strony zmniejszyć koszty produkcji a z drugiej, dzięki wzrostowi wydajności – doprowadzić do większych zysków.

Usprawnienie procesu produkcyjnego to większa wydajność i mniejsze koszty, a jednocześnie lepsza jakość. Pamiętajmy, że firmy produkcyjne borykają się z wieloma wyzwaniami – pierwsze z brzegu to zmiany sezonowe, zamówienia o różnych wielkościach partii czy dodatkowe zamówienia „na wczoraj”, skomplikowana logistyka magazynowa, rotacja pracowników. Optymalizacja pozwala sobie z nimi radzić, utrzymując ciągłość i jakość produkcji.

Właściwy moment na optymalizację

Trudno określić czy jest taki moment, natomiast z całą pewnością optymalizacja przyniesie korzyści każdej firmie. Jeśli odpowiesz „tak” choćby na jedno z poniższych pytań oznacza to, że jest ona dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Czy

  • uważasz, że nie wykorzystujesz maksymalnie posiadanych zasobów (ludzkich, sprzętowych)?
  • chcesz zwiększyć konkurencyjność swojej firmy na rynku?
  • koszty produkcji są za duże?
  • zależy Ci na zwiększeniu jakości produktu końcowego i zmniejszeniu ilości odpadów?
  • uważasz, że produkcja trwa zbyt długo?
  • potrzebujesz dostosować produkcję do określonych standardów i norm?
  • zauważasz problemy komunikacyjne w zespole a zasady i procedury wydają się być dla pracowników niejasne?

Zapewne odpowiedziałeś twierdząco na minimum jedno z powyższych pytań – sprawa jest więc oczywista.

Analiza systemu produkcji

Nawet najlepsze maszyny i roboty czy systemy do zarządzania produkcją mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów jeśli proces optymalizacji nie zostanie poprzedzony wnikliwą analizą. Zanim przystąpimy do zmiany procesów, zakupu sprzętów i systemów musimy się dowiedzieć co działa, co należy zmodyfikować a co naprawić. Obecnie w większości firm procesy są automatycznie sterowane i monitorowane, więc dostęp do danych nie jest problemem. Analiza, poza danymi z systemów, powinna uwzględnić też sugestie pracowników – w końcu to oni pracują w sercu całej machiny i mają wiele cennych uwag płynących z bezpośredniej obserwacji. Celem analizy jest znalezienie tzw. „wąskich gardeł” i określenie głównych przyczyn zdiagnozowanych problemów. Dopiero wtedy możemy przejść to projektowania i wdrażania rozwiązań, które będą odpowiednio dopasowane do indywidualnych uwarunkowań i specyfiki działania naszego zakładu produkcyjnego.

Optymalizacja zasobów

Optymalizacja procesów produkcyjnych powinna dotyczyć nie tylko samego układu produkcji, zasobów ludzkich ale też zasobów produkcyjnych – tego w jaki sposób i z jaką efektywnością są wykorzystywane. Warto wesprzeć się wskaźnikiem OEE Całkowita Efektywność Sprzętu), który określa jak działa park maszynowy. To właśnie na efektywność produkcji i optymalne wykorzystanie maszyn kładzie się coraz większy nacisk, ponieważ te zaoszczędzone pojedyncze minuty na różnych etapach finalnie dają firmie przewagę nad konkurencją. Jak obliczyć ten wskaźnik i jak go porównywać? Wystarczy wdrożyć do firmy system MES – system wykonania produkcji. Importuje on dane z systemów SCADA (które wizualizują pracę maszyn i instalacji przemysłowych) oraz dane z systemów MRP czy ERP (dostarczają informacje o planowaniu produkcji), czyli „posiada” kompleksową wiedzę o tym jak faktycznie pracuje dana linia oraz jak powinna ona działać w założeniu.

Obecnie sprawne i zoptymalizowane działanie przedsiębiorstwa produkcyjnego wymaga wręcz systemów tego typu, ponieważ poprawne zaplanowanie i rozliczanie pracy bez nich jest niezwykle trudne. Idealnym rozwiązaniem dla firm produkcyjnych jest system do zarządzania produkcją OptiMES. Posiada on wspomniany moduł MES, jednak ma do zaoferowania znacznie więcej. Jego zaletą jest to, że to Ty zdecydujesz o finalnym kształcie systemu – możesz wybrać, które moduły chcesz wdrożyć u siebie w firmie. Dostępne rozwiązania zabezpieczają wszystkie kluczowe procesy mające miejsce w przedsiębiorstwie produkcyjnym. OptiMES ułatwia planowanie produkcji i zamówień, realizację, rozliczanie i bieżącą kontrolę produkcji, rozliczanie czasu pracy, efektywne zarządzanie magazynem, bazą kontrahentów i tworzeniem ofert a także kontrolę i utrzymanie ruchu.

Dzięki niemu zyskujesz kontrolę nad tym co się dzieje w przedsiębiorstwie a dokładne raporty i analizy pozwolą podejmować Ci kolejne odważne i trafne decyzje. Dalsza informatyzacja i automatyzacja przemysłu jest nieunikniona. Kierunek jest jeden i firmy, które wpiszą się w ten nurt sprawniej i szybciej niż inne zdobędą pozycję lidera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj